Změny v úhradách léků sněmovnou neprošly

Dubnová schůze poslanecké sněmovny rozhodne o dvou alternativních novelách zákona o veřejném zdravotním pojištění. Jednu z nich předložil poslanec Rostislav Čevela (ČSSD), který navrhuje pouze to, aby ministerstvo zdravotnictví získalo oprávnění…

Poslanecká sněmovna včera zamítla hned dva návrhy novely zákona o veřejném zdravotním pojištění se vztahem k úhradám léčiv. První návrh předložil poslanec Rostislav Čevela (ČSSD), druhou novelu prosazovala skupina pravicových poslanců v čele s Milanem Cabrnochem (ODS).

Dlouhotrvající rozprava zákonodárců se převážně zaměřila na nutnost chránit nároky občanů na léky zákonem, kdy většina členů sněmovny odmítla myšlenku převést rozhodování o lécích větší měrou na ministerstvo zdravotnictví. Resortní úřad již nyní upravuje podrobnější podmínky úhrad léků vyhláškou, avšak stěžejní pravidla jsou dosud začleněna do přílohy č. 2 zákona o zdravotním pojištění. Sociálně demokratičtí poslanci kritizovali záměr M. Cabrnocha zredukovat počet léčivých látek hrazených z pojistného z nynějších 521 na 71 skupin. Cabrnoch na to reagoval kritikou vládní lékové politiky.

(boš)

Ohodnoťte tento článek!