Změny ve Zlínském kraji mají dle zdravotníků projednat odborníci

Veškeré koncepční změny ve zdravotnictví ve Zlínském kraji by se podle zdravotníků měly projednat s odbornou veřejností v regionu. Zdravotníci proto sepsali petici, kterou adresovali krajským zastupitelům i hejtmanovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL). Řekl to člen petičního výboru a předseda Okresního sdružení České lékařské komory (ČLK) Kroměříž Jaroslav Novák.

Kraj chystá koncepci rozvoje čtyř krajských nemocnic, navrženo je také rušení některých oddělení. Změnami se již několik měsíců zabývá laická i odborná veřejnost, některé plánované kroky někteří politici i odborníci kritizují. Krajské zastupitelstvo by se materiálem mělo zabývat 23. dubna, o týden dřív se uskuteční konference, na které by se měla koncepce představit zastupitelům i veřejnosti, pozváni budou také zástupci obcí.

Změny by však podle zdravotníků měly být projednány s odborníky, zejména s ČLK, Českou stomatologickou komorou a Českou lékárnickou komorou. Za nejakutnější problém krajského zdravotnictví považují nedostatek praktických i zubních lékařů. Poukazují i na rizika probíraných změn, zejména na centralizaci běžné péče a snížení atraktivity nemocnic pro mladé lékaře a sestry.

„Aktivitu zdravotníků vyvolal dokument kraje s navrženými změnami v řízení nemocnic. Domníváme se, že otázku krajského zdravotnictví nelze řešit tímto způsobem. Zásahy do fungujícího systému musí být činěny velmi uvážlivě na základě široké odborné diskuse, která bude brát v úvahu mnohem širší souvislosti. A především by se mělo úsilí zaměřit na reálné problémy, se kterými se krajské zdravotnictví potýká – a tím je jednoznačně absolutní nedostatek lékařů v terénu. To by měl být prvořadý úkol kraje. Vybízíme krajskou reprezentaci k odborné diskusi a věříme, že nebudeme odmítnuti,“ uvedl Novák.

Kraj by měl podle petice zajistit plnohodnotný rozvoj všech okresních nemocnic. „Omezování péče v regionech a rušení oddělení jsou nevratné kroky. Jsme jedním z regionů, kde geografické rozložení nemocnic je optimální a nemocnice ve Vsetíně, v Kroměříži, v Uherském Hradišti a ve Zlíně zajišťují kvalitní a dostupnou péči. Jejich ekonomická situace je po dlouhé době stabilizovaná,“ uvádí se v petici.

Kraj by měl domýšlet důsledky rozhodnutí. „Například zrušení dětské operativy znamená de facto zrušení dětského oddělení. Bez něj nemůže existovat porodnice, bez dětského oddělení nebudou dětští lékaři, kteří zajišťují i dětskou pohotovost v regionu. Přesunem pacientů, a tím i spektra výkonů do jediného centra, se ve zbylých okresních nemocnicích naruší proces povinného vzdělávání zdravotníků. To odradí začínající lékaře a sestry, aby nastoupili do těchto nemocnic. Tím je ohrožen v konečném důsledku pacient,“ uvádí petice.

Petici podepsali v pondělí předsedové všech čtyř okresních sdružení ČLK, nyní ji rozšíří mezi zdravotníky ve všech zařízeních. Aautoři požadují, aby byla projednána na nejbližším jednání krajského zastupitelstva, tedy 23. dubna. Proti chystaným změnám ve zdravotnictví se postavili i starostové z Kroměřížska, v otevřeném dopisu zastupitelům žádají zachování lékařské péče v Kroměřížské nemocnici v nynějším rozsahu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!