Přejít na obsah

Znalci hrozí za posudek na sestru z Rumburku trest

zpět
13.4.2016
právo, soud, spravedlnost, zákony
zvětšitprávo, soud, spravedlnost, zákonyZdroj: Shutterstock

právo, soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: Shutterstock

 

Ústecký krajský soud zahájil správní řízení se znalcem, na základě jehož posudku byla z vraždy šesti pacientů obžalovaná sestra z Rumburku.

Napsala to severočeské příloha Mladé fronty Dnes. Soud ženu osvobodil. Znalci Romanu Matlachovi hrozí pokuta a v krajním případě i vyškrtnutí ze seznamu odborníků. Matlach je přesvědčen, že si své závěry obhájí.

Mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová deníku řekla, že správní řízení bylo zahájeno. Soud tak vyhověl právní zástupkyni sestry Věry Marešové, která Matlachův posudek ostře kritizovala. Podnět na soud podala právě ona, krajský soud ho shledal závažným. „Je nutné ho v rámci správního řízení náležitě prošetřit,“ uvedla mluvčí soudu. „Nevím o žádném pochybení,“ řekl Matlach.

Znalec Matlach jako hlavní autor posudku uvedl, že smrt šesti pacientů mohla být způsobena prudkým nárůstem draslíku v krvi, jenž měl posléze způsobit zástavu srdce. Závěry jeho znaleckého posudku, podle něhož měla Marešová zabíjet draslíkem, odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní znalecký posudek.

Soud se ve zprošťujícím verdiktu opřel o závěry revizní komise a dospěl k závěru, že nebylo prokázáno, že by se skutky vůbec staly.

Státní zástupce se odvolal bezprostředně po vynesení zprošťujícího verdiktu a případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze. S výsledkem správního řízení bude krajský soud čekat na výsledek odvolání.

Sankce 50.000 až 200.000 korun hrozí i znalci Jiřímu Závodskému, který Matlachovi pomáhal s posudkem. Také s ním soud zahájil řízení, píše list.


Komentovat článek: Znalci hrozí za posudek na sestru z Rumburku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Znalci hrozí za posudek na sestru z Rumburku…

Komentáře

1 komentář
občan znalec z nouze jako živnostník? ?  | 14. 04. 2016 07:18

Jak chabá ochrana občana před zvůli režimu ,který si říká demokratický! Jak je zákonem definována "hodnota "znalce a jak je trestána jeho "amatérismus"? Jaká je odškodné postiženého občana jako osboy žalované? O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné