Znalci určili maximální cenu tendru letecké záchranky 1,354 mld

vrtulník v Liberci

Ve výběrovém řízení na provoz šesti základen letecké záchranné služby by měla být maximální nepřekročitelná nabídková cena stanovena na 1,354 miliardy korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který má k dispozici ČTK .

Návrh s cenou stanovenou znaleckým posudkem Českého vysokého učení technického (ČVUT) předloží vládě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Vláda počátkem března po několika odkladech schválila, že Němeček může vypsat tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Ve čtyřech zbývajících mají službu zajistit armáda a policie. Při tehdejším projednávání měla vláda v materiálech pouze cenu předběžnou, která vycházela z toho, za kolik provozuje svoji základnu vnitro.

Dva existující posudky se totiž zásadně lišily, způsobilo to rozdílné hodnocení životnosti vrtulníků, levnější za 1,739 miliardy ji stanovil na 50 let, dražší za 3,788 miliardy na deset let.

„Hodnota zakázky v nově stanoveném rozsahu, tedy pro šest základen, a při použití stávajících cen za období čtyř let, činila 1,171 miliardy bez DPH, a to na základě vyčíslení veškerých skutečných nákladů ministerstev obrany a vnitra k současnému zajišťování této služby,“ uvádí se ve zprávě.

Vládní partneři se v průběhu debaty o vymezení tendru shodli na tom, že v budoucnu by vrtulníky záchranné služby měl kvůli nižším nákladům provozovat pouze stát.

Podle smluv z roku 2008 v hodnotě 3,128 miliardy korun až do konce letošního roku létají vrtulníky pro pacienty z osmi soukromých základen. Jedná se o základny Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem. V Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany. Od 1. ledna 2017 budou po nové dohodě resortů vnitra a obrany zajišťovat leteckou záchrannou službu i v Českých Budějovicích a Brně. Z osmi soukromých stanovišť dvě v tendru ubudou.

Němeček má do srpna letošního roku vypracovat a kabinetu předložit analýzu možností zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2019. Pracovat by na ní měli experti ministerstev zdravotnictví, obrany, vnitra, financí, Úřadu vlády a Asociace krajů.

Ohodnoťte tento článek!