Přejít na obsah

Znojemská nemocnice i pro Rakušany

zpět
7.10.2008

Bývalá celnice ve Vratěníně by se měla stát stanovištěm záchranné služby. Ta by vyjížděla na místo potřeby bez rozdílu, zda bude v Rakousku nebo na moravské straně hranice. I to je výsledek pondělního jednání ministrů zdravotnictví obou zemí ve Znojmě...

Vratěnínskou celnici mají v budoucnu obsadit záchranáři

„Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se se svým rakouským protějškem Andreo Dvorským domluvil na projektu, který zmapuje stav zdravotnictví na obou stranách hranice a možnost přeshraniční spolupráce,“ uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Projekt bude tříletý, pro léta 2009 až 2011, za cenu půl miliónu eur. Jeho cílem je prověřit stav a kapacitu zdravotnictví na území regionu v okolí hornorakouského Gmündu a odpovídající oblasti jižních Čech a také Dolního Rakouska a protějšku Jihomoravského kraje.

Velkou roli má mít do budoucna ve druhé jmenované oblasti znojemská nemocnice, kde také ministři jednali. Je totiž největším zdravotnickým komplexem na jih od Brna a také na sever od Vídně. A měla by sloužit pacientům z obou zemí.

„Součástí projektu je prověření, jaké kapacity nemocnice jsou zapotřebí pro pacienty od nás. Zbývající volné kapacity nabídneme Rakousku,“ řekl hejtman. Rakouská ministryně nemocnici ohodnotila jako moderní zařízení s účelně provedenou rekonstrukcí.

Ve spolupráci s Rakouskem chce navíc česká strana řešit problém dostupnosti zdravotní péče v některých oblastech. Na jihu Moravy je tradičně nejslabším místem systému Vratěnínsko. Kraj vidí řešení.

„My v současnosti právě přebíráme bývalou vratěnínskou celnici a plánujeme její proměnu ve stanoviště rychlé záchranné služby, odkud by sanitky vyjížděly v naléhavých případech za pacienty, bez ohledu na kterou stranu hranice jedou. Pak už by nemocné odvážely, kam si sami řeknou,“ dodal hejtman.

Vratěnínsko na pomezí Jihomoravského a Jihočeského kraje, Vysočiny a Rakouska je problémové, protože záchranáři tam z nejbližší územně příslušné základny záchranářů v Šumné dorazí v optimální situaci za třicet minut a podle místních se již stalo, že pacient do jejich příjezdu zemřel.

Nová základna na hranici by mnohé problémy odstranila. „Věřím, že v předvolební době, kdy každý mluví o podpoře zdravotnictví, najde náš plán dostatečnou podporu,“ řekl hejtman.

Milan Vojtek, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Znojemská nemocnice i pro Rakušany

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Znojemská nemocnice i pro Rakušany

Komentáře

další 3 komentáře
ZZS Re:Korekce  | 8. 10. 2008 19:57

Ze článku není to není patrné, ale na zmiňované stanovišti určitě nebude sloužit lékařská posádka, ale RZP. Pochybuji,že by zde byl lékař adekvátně využit, navíc trend je zřizovat posádky RZP, a to komplexně v celé ČR.

člověk Korekce  | 7. 10. 2008 12:46

"ministr Julínek se svým protějškem Andreo Dvorským..." Rakouskou ministryní zdravotnictví je žena. Dr. Andrea Kdolsky ist in der Bundesregierung als Ministerin für Gesundheit, Familie und Jugend zuständig. Die Fachärztin für Anästhesie und Intensivmedizin leitete seit März 2006 als medizinische Geschäftsführerin die Niederösterreichische Landeskliniken-Holding. Andrea Kdolsky wurde am 2. November 1962 in Wien geboren. Autor příspěvku si ani nedal moc práce zjistit, kdo přesně s kým jednal... A podobnou kvalitu mají i další úvahy autora a jmenovaných činitelů v tomto článku. Už vidím rakouské lékaře jak se během služby RLP domlouvají s českými pacienty ve Vratěníně...

ola dotaz  | 7. 10. 2008 11:41

a co rakouské nemocnice pro Čechy?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné