Znojemská nemocnice i pro Rakušany

Titulní obrázek

Bývalá celnice ve Vratěníně by se měla stát stanovištěm záchranné služby. Ta by vyjížděla na místo potřeby bez rozdílu, zda bude v Rakousku nebo na moravské straně hranice. I to je výsledek pondělního jednání ministrů zdravotnictví obou zemí ve Znojmě…

Vratěnínskou celnici mají v budoucnu obsadit záchranáři

„Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se se svým rakouským protějškem Andreo Dvorským domluvil na projektu, který zmapuje stav zdravotnictví na obou stranách hranice a možnost přeshraniční spolupráce,“ uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Projekt bude tříletý, pro léta 2009 až 2011, za cenu půl miliónu eur. Jeho cílem je prověřit stav a kapacitu zdravotnictví na území regionu v okolí hornorakouského Gmündu a odpovídající oblasti jižních Čech a také Dolního Rakouska a protějšku Jihomoravského kraje.

Velkou roli má mít do budoucna ve druhé jmenované oblasti znojemská nemocnice, kde také ministři jednali. Je totiž největším zdravotnickým komplexem na jih od Brna a také na sever od Vídně. A měla by sloužit pacientům z obou zemí.

„Součástí projektu je prověření, jaké kapacity nemocnice jsou zapotřebí pro pacienty od nás. Zbývající volné kapacity nabídneme Rakousku,“ řekl hejtman. Rakouská ministryně nemocnici ohodnotila jako moderní zařízení s účelně provedenou rekonstrukcí.

Ve spolupráci s Rakouskem chce navíc česká strana řešit problém dostupnosti zdravotní péče v některých oblastech. Na jihu Moravy je tradičně nejslabším místem systému Vratěnínsko. Kraj vidí řešení.

„My v současnosti právě přebíráme bývalou vratěnínskou celnici a plánujeme její proměnu ve stanoviště rychlé záchranné služby, odkud by sanitky vyjížděly v naléhavých případech za pacienty, bez ohledu na kterou stranu hranice jedou. Pak už by nemocné odvážely, kam si sami řeknou,“ dodal hejtman.

Vratěnínsko na pomezí Jihomoravského a Jihočeského kraje, Vysočiny a Rakouska je problémové, protože záchranáři tam z nejbližší územně příslušné základny záchranářů v Šumné dorazí v optimální situaci za třicet minut a podle místních se již stalo, že pacient do jejich příjezdu zemřel.

Nová základna na hranici by mnohé problémy odstranila. „Věřím, že v předvolební době, kdy každý mluví o podpoře zdravotnictví, najde náš plán dostatečnou podporu,“ řekl hejtman.

Milan Vojtek, Právo

Ohodnoťte tento článek!