Přejít na obsah

Znojemská nemocnice vybrala na poplatcích pět milionů

zpět
16.5.2008

Pěti miliony korun si na své konto přilepšila znojemská nemocnice od zavedení regulačních poplatků. A podle vedení nemocnice mají poplatky i další plus: výrazně ubylo pacientů, přicházejících na pohotovost. Zcela opačnou zkušenost ale mají někteří lékaři v soukromých ordinacích. Počet ošetřených pacientů se u nich oproti loňsku prakticky nezměnil...

„Měsíčně na automatech vybereme asi milion až milion dvě stě tisíc korun. Během této doby nevznikl u automatů žádný zásadní problém. Pouze menší nastal u těch, které jsou umístěné v hospitalizační části nemocnice,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Nepochopili systém

Pacienti podle mluvčího Jajtnera pravděpodobně špatně pochopili obsluhu automatů.

„Například bankovku vkládali do otvoru, který je určený pouze na mince. Pro tyto případy ale fungují pokladny, které ho rychle vyřeší,“ řekl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Pokud se pacient cítí poškozen, jsou u každého automatu kontakty na pracovníky, na které se lze obrátit. „V zásadě však provoz automatů není problematický,“ dodal mluvčí.

Díky poplatkům ale podle něj naopak ubylo pacientů na pohotovostech.

„Do jisté míry se stabilizoval stav na pohotovostech. Pacienti je nezneužívají a chodí jenom ti, kteří skutečně mají zdravotní problém. Dříve využívali hlavně službu první pomoci lidé, kteří neměli přes den čas zajít k lékaři,“ řekl Jajtner.

Různé zkušenosti mají lékaři v soukromých ordinacích. Především ve městě se počet pacientů v čekárnách příliš nezměnil.

„Pacientů chodí stále stejné množství. Zavedením poplatků jich určitě neubylo,“ řekli obdobně praktičtí lékaři Lubomír Černošek i Jana Reifová.

Asi o deset procent méně nemocných zaznamenala praktická lékařka Eva Sikorová. „Nyní ke mně pacienti přijdou, když opravdu potřebují lékařskou pomoc,“ uvedla.

Šatovský praktický lékař a předseda okresního sdružení praktiků Karel Hulán si ale nový systém pochvaluje.

„Určitě se počet pacientů snížil. Méně je hlavně těch, kteří chodili i několikrát měsíčně. Poplatky mají svůj efekt a význam,“ řekl Hulán.

Trdí, že má více času a prostoru pro ostatní pacienty. „Máme více času věnovat se druhým pacientům. Těch, kteří neplatí, je jen málo. Pouze u dvou pacientů se mi stalo, že nezaplatili,“ řekl lékař.

Ulevit starším

Podle doktora Hulána by mohly být nižší poplatky za léky, zvláště u starších lidí.

„Když v lékárně za každou položku musí starý člověk zaplatit třicet korun, tak ho to hodně finančně zatěžuje. Je to problém, o kterém se málo mluví. Myslím si, že by se částka měla určitě hodně snížit,“ uvedl Hulán.

Sylva Pavlačková, Znojemské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Znojemské noviny

Komentovat článek: Znojemská nemocnice vybrala na poplatcích pět…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Znojemská nemocnice vybrala na poplatcích pět…

Komentáře

další 3 komentáře
Tomáš Rozsíval Re:Re:Ach ty miliony.....  | 18. 05. 2008 19:21

Já nejsem ten, kdo by glorifikoval pokladenský systém. To se musíte spíše obrátit na kolegu Šimka. Můj názor je zcela jasný. Víte, ono se před volbami a ve volebních programech spousta věcí neuvádí a oficiálně se mnoho nemluví o tématech, které stejně poté bude nutno zavést. To je stranická taktika a není to žádná zrada na voličích. Spíše to svědčí o velké zodpovědnosti a prozíravosti těch, kteří jdou k těm demokratickým volbám, aby mezi řádky tušili, co lze od koho očekávat. O to důležitější volby budou nyní na podzim a ty další parlamentní. Zde se rozhodne o konečném směřování státu. Přál bych si raději abych zbytek života prožil v jiném systému, než ty roky mezi mým rokem narození 1951 a rokem 1989....

Jiri Wicherek Re:Ach ty miliony.....  | 18. 05. 2008 09:27

Hmmm, to jako, ze by tvurci "reformy" pripravovali obcany na zavedeni pokladenskeho systemu? Pravda, o tom nikdy nehovorili. Pravda, to by byla ovsem jina....

Tomáš Rozsíval Ach ty miliony.....  | 16. 05. 2008 10:48

Zase nikdo nepochopil, na co ty regulační poplatky vlastně byly zavedeny. Nikoliv k tomu, aby činily restrikci množství pacientů, jak si pochvalují praktičtí lékaři, majíce své příjmy fixované kapitačně a tudiž dělající zase o něco méně. Ale hlavně jako psychická bariéra na přípravu, že bude hůře. Lidé si musejí začít zvykat, že nejen za rohlíky se platí, ale i ve zdravotnictví leccos stojí peníze. A zatraceně mnoho peněz!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné