Zpolitizované novinky lékařům vadí

Zákon o neziskových nemocnicích dělí lékaře na Klatovsku do dvou táborů. Jedni kroky, které má přinést, vítají, druzí je odsuzují. „Vadí mi, že se zdravotnictví řídí podle politiky. Jednou je prioritou privatizace, podruhé pravý opak. Základní myšlenka zákona o neziskových nemocnicích se mi líbí“ konstatuje lékař Karel Halada…

Vznik nové sítě neziskových nemocnic poskytujících základní péči by zdravotníci na Klatovsku většinou přivítali.

Klatovsko – Zákon o neziskových nemocnicích dělí lékaře na Klatovsku do dvou táborů. Jedni kroky, které má přinést, vítají, druzí je odsuzují.

„Vadí mi, že se zdravotnictví řídí podle politiky. Jednou je prioritou privatizace, podruhé pravý opak. Základní myšlenka zákona o neziskových nemocnicích se mi líbí, ale zákon je nedokonalý a neměl by být ve stávající podobě schválen. Domnívám se, že základní zdravotnickou péči by měl pacientům garantovat stát,“ konstatoval klatovský lékař Karel Halada.

Zákon vadí krizovému štábu lékařů, lékárníků a malých nemocnic, který apeluje na poslance, aby ho neschválili. Podle jeho oponentů bude znamenat rušení některých prosperujících nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví v něm naopak vidí lepší kontrolu nemocnic.

Mezi příznivce zákona patří praktický lékař pro dospělé Blahoslav Bureš z Janovic nad Úhlavou. Podle jeho slov se o neziskových nemocnicích, které by poskytovaly všem základní péči, hovoří už od první poloviny devadesátých let. „Na Klatovsku by měla být jedna nemocnice nezisková a další by měly nabízet speciálnější a nadstandardní služby,“ nastínil. Kritika kroků ministra zdravotnictví podle něj není na místě. „Podobná věc tady měla být už dávno. Nevím, čemu se všichni diví,“ podotkl Bureš.

Podle praktického lékaře Jiřího Kloudy z Plánice je obtížné se ve výkladech zákona orientovat. „Nečetl jsem ho a nevím, komu mám věřit. David Rath zákon obhajuje přesvědčivě, ale zrovna tak působí i jeho oponenti. Každopádně jsem však pro vznik páteřní sítě neziskových nemocnic,“ nastínil Klouda.

Oponentem zákona je praktický lékař František Koc z Horažďovic. Podle něj by bylo jeho přijetí krokem zpět. „Pojetí zákona je zcela špatné a nemohu s ním v žádném případě souhlasit. Nikde ve vyspělém světě neexistují neziskové organizace závislé na státu. Nelze také určovat, kdo bude dělat jen základní péči a kdo další úkony,“ vysvětlil svůj názor Koc.

MARTIN KŘÍŽ, Klatovský deník

Zpolitizované novinky lékařům vadí
Ohodnoťte tento článek!