Zpožděné platby pojišťoven nemocnice zatím neohrozily

Ačkoli zatím liberecká ani českolipská nemocnice nemají vážnější potíže s hospodařením, situaci jim značně komplikují zpožděné platby od zdravotních pojišťoven. K 11. dubnu jim dlužily po lhůtě splatnosti přes 40 miliónů korun…

Kvůli nim se ale zpožďují i platby vůči jejich dodavatelům

řekl radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Jaroslav Krutský (ODS).

Jistí to kontokorent

„Kvůli zpožděným platbám od pojišťoven se logicky zpožďují platby nemocnic vůči svým dodavatelům, ale na péči o pacienty se to neprojeví,“ podotkl Krutský.

Vysvětlil rovněž, že nemocnice situaci zvládají mnohdy díky kontokorentním úvěrům. Používají je především k tomu, aby byly schopny dát svým zaměstnancům v řádném termínu mzdy.

„V současné době takového úvěru využívá například českolipská nemocnice, jejíž hospodaření za první tři měsíce skončilo v minusu asi 400 tisíc korun. Liberecká nemocnice má také kontokorentní úvěr,“ podotkl Krutský.

Krajská nemocnice Liberec hospodařila v prvním čtvrtletí podle jeho slov s mírným přebytkem dva milióny korun.

„Pojišťovna nám v průměru dluží po lhůtě splatnosti tři až pět týdnů, takže se řádově jedná o částku okolo 20 miliónů korun,“ potvrdil Právu ředitel Nemocnice s poliklinikou v České Lípě Miroslav Vacek.

Aby toto období nemocnice překlenula, využívá kontokorentního úvěru ve výši 15 miliónů korun. „V průměru využíváme tak okolo pěti až devíti miliónů z tohoto úvěru,“ dodal Vacek.

Systémová chyba

Zároveň zmínil, že rozhodně neuvažují o tom, že by pohledávky za zdravotními pojišťovnami prodávali.

„Je to otázka obchodní politiky a dobrých vztahů. Doba, po kterou nám pojišťovna, zvláště ta Všeobecná zdravotní, dluží, nejsou na české poměry tak dlouhé. Navíc to, že nám dluží, je systémová chyba,“ pokračoval Vacek.

Také Krutský odmítl možnost prodeje pohledávek vůči pojišťovnám. „O něčem podobném neuvažujeme. Určitě bychom nedostali sto procent pohledávek a nemocnicím se zatím daří situaci zvládat,“ konstatoval Krutský.

Zpožďování plateb komplikuje provoz i ostatním zdravotnickým zařízením, ať už nemocnicím, anebo soukromým poliklinikám.

„Bez kontokorentního úvěru bychom zpožďování plateb od pojišťoven jen těžko zvládli,“ řekl ČTK ředitel Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský.

I tak podle něj musela nemocnice vyplatit mzdy se zpožděním. „Zpoždění výplat se ale nikdy nedotýká zdravotnického personálu, jen vedení a lékařů,“ uvedl.

Pomůže jen reforma

Zpožďují se i platby dodavatelům. Potíže se podle Kalenského ale nesmějí dotknout pacientů. Zdravotní pojišťovny vidí hlavní příčinu zpožďování plateb v tom, že stát nařizuje, co vše musejí platit, ale nařízené náklady nejsou pokryty finančními zdroji.

Podle analýz VZP chybí v systému každý rok pět miliard až šest miliard korun. Podle pojišťoven i zdravotníků může problém vyřešit jen reforma celého systému.

Právo

Ohodnoťte tento článek!