Zpráva VZP: Pilotní projekty potvrdily, že IZIP funguje dobře

Systém elektronických zdravotních knížek funguje podle dílčích výsledků pilotních projektů bezchybně a je možné do něj zapisovat ze všech informačních systémů užívaných v českém zdravotnictví. Vyplývá to ze zprávy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kterou má ČTK od důvěryhodného zdroje. Podle zprávy z IZIP mohou číst zdravotníci i pacienti.

Dokáže se sám financovat. Nemocnic, lékáren i lékařů, kteří se do něj zapojili, přibývalo až do 10. května, kdy se premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dohodli, že (VZP) z projektu odejde.

Dohodu politiků schválila správní rada VZP, tři smlouvy se společností IZIP má ředitel Pavel Horák vypovědět do konce června, smluvní vztah skončí 31. prosince 2012.

Podle advokáta Thomase Ladnera zatupujícího firmu eHI eHealth International, která vlastní 49 procent akcií, postupovala VZP nezákonně, když rozhodla o vypovězení smluv. O dopise švýcarského právníka informoval server Aktuálně.cz. Členy představenstva IZIP advokát vyzval, aby se právně bránili, pokud bude pojišťovna jméno firmy dál poškozovat. Představenstvo je tříčlenné, dva členové jsou z VZP.

Advokát správní radě vyčítá, že o vypovězení smluv rozhodla, aniž znala výsledky pilotních projektů ve dvou krajích. Tvrdí také, že kvůli snížení objemu spolupráce s VZP je IZIP ve ztrátě, uvedl server.

Člen správní rady Jiří Schlanger dnes ČTK řekl, že možnost výpovědi je součástí smluv, VZP na to měla právo. Krok VZP může podle něj sice kdokoli napadnout, je ale otázka, zda uspěje.

Proti vypovězení smluv dřív, než budou vyhodnoceny pilotní projekty, byli ve správní radě zástupci za ČSSD. Chtěli smlouvy vypovědět později. Před hlasováním správní rady o tomto bodu proto z jednání odešli.

Poslanec Radim Vysloužil (LIDEM) ve vyjádření pro ČTK připomněl audit ve společnosti IZIP z konce loňského roku. Kromě špatného hospodaření, kdy IZIP dával peníze na golfové turnaje či sponzorování symfonického orchestru, audit podle něj zjistil i to, že majetková práva k softwaru pro správu elektronického portálu VZP vlastní IZIP.

Ředitel Horák tyto informace odmítl, podle něj VZP portál vlastní, vymínila si to při koupi majority 51 procent akcií. Se společností nyní Horák pouze vyjednává, aby VZP mohla patentovaný systém dál rozvíjet.

V pilotních krajích Karlovarském a Vysočina se podle zprávy VZP podařilo zapojit 100 procent nemocnic a záchranných služeb, asi 40 procent praktiků a 56 procent lékáren. Za rok by ekonomická úspora v krajích při léčbě pacienta byla 205,2 milionu korun, zkrácení pracovní neschopnosti díky efektivnější léčbě by navýšilo příjmy VZP o 82,5 milionu a na zbytečném předepisování léků by ušetřila 7,5 milionu.

Počty zapisujících lékařů v pilotních krajích byly před zahájením mediální kampaně o rušení IZIP o sto procent vyšší než v průměrném kraji v ČR. V Karlovarském kraji získali lékaři od září 2010 do května 2012 celkem 2294 nových klientů do systému IZIP, i přes 300 měsíčně, v květnu po vyhlášení politiků 86. V kraji Vysočina získali lékaři 2502 nových klientů, v nejlepším měsíci i přes 600, v květnu 124.

V pilotním projektu bylo na lécích ušetřeno 6,6 procenta nákladů, to znamená zhruba pro region 138,7 milionu korun za rok. Úspora pro vyžádanou péči dosáhla 14,9 procenta, pro pilotní region za rok 66,5 milionu korun. Při získání 50.000 nových pojištěnců získá VZP za rok navíc ve vybraném pojistném 1,1 miliardy korun, uvádí zpráva VZP.

Celkové uskutečněné úspory v pilotu vyčísluje na 211,2 milionu za rok, s provozní částí až na 236,2 milionu. Dva kraje představují deset procent pojištěnců VZP, při rozšíření na celou ČR by tak pro VZP měla podle zprávy být úspora přes 2,1 miliardy korun za rok. Ročně hospodaří VZP se 150 miliardami korun, do projektu IZIP dala za deset let téměř dvě miliardy.

Zpráva VZP: Pilotní projekty potvrdily, že IZIP funguje dobře
Ohodnoťte tento článek!