Zproštění Königsmarkové je definitivní, NS zamítl dovolání Zemana

soud, právo, spravedlnost

Případ prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové definitivně končí zproštěním obžaloby. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který s výsledkem procesu nesouhlasil.

ČTK to zjistila z databáze InfoSoud. Obžaloba vinila Königsmarkovou z údajných chyb při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo. Königsmarková ČTK řekla, že o rozhodnutí soudu zatím neví, pokud je to ale pravda, je šťastná, že konečně budou mít porodní asistentky klid na práci.

Původně dostala porodní asistentka dvouletý trest vězení s podmínkou na pět let plus zákaz činnosti na stejně dlouhou dobu. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Verdikt však kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud. Nové projednání pak skončilo zproštěním obžaloby. Podle Zemana ale justice nedostatečně posoudila jednání Königsmarkové v celé jeho šíři, tedy nejen v době vlastního vedení porodu, ale i bezprostředně poté.

„Pokud je to pravda, tak jsem nesmírně šťastná, samozřejmě doufám, že budeme mít konečně klid na svoji práci a normální život, protože těch pět let bylo opravdu hodně těžkých,“ řekla Königsmarková.

Očekává, že verdikt soudu bude mít dopad i na postavení porodních asistentek v Česku a že se podaří najít společné stanovisko k vedení porodů s porodníky. Nejde podle ní prvotně o porody doma, ale aby žena po celou dobu těhotenství, při porodu i po něm byla v péči jedné porodní asistentky, v níž má důvěru. Právě takové řešení je podle ní ku prospěchu žen i dětí. Pokud by tuto péči hradily zdravotní pojišťovny, byl by to ideální stav, řekla.

NS se případem zabýval několik měsíců, nakonec Zemanův podnět zamítl. Kauza tak definitivně končí. „Nepovedlo se prokázat příčinnou souvislost mezi jejím postupem a úmrtím dítěte,“ řekl ČTK mluvčí NS Petr Knötig.

Königsmarková podle původní obžaloby i zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice. Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně vyjádřila lítost, ale zároveň uvedla, že podle svého úsudku nechybovala

Plánované domácí porody představují v Česku ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, lékařská obec je většinově odmítá jako nebezpečný hazard. Právě nález Ústavního soudu v případu Königsmarkové považovali zastánci domácích porodů za důležitý průlom.

Ohodnoťte tento článek!