Přejít na obsah

Zrádné lékové mixy za miliardu

zpět
20.8.2014
léky
zvětšitlékyZdroj: Shutterstock

léky | Zdroj: Shutterstock

 

Odhadem miliardu korun ročně vydá české zdravotnictví na léčbu komplikací způsobených nevhodnými kombinacemi léků. Uvedl to Josef Suchopár, analytik společnosti Infopharm, s odkazem na výzkum v britské nemocnici, velikostí srovnatelné s našimi krajskými.

Za půl roku v ní kvůli nežádoucím účinkům léků zemřelo 28 lidí. K předepisování nevhodných kombinací léků obvykle dochází, když pacient chodí k několika lékařům současně a tito nemají přesný přehled o tom, jaké léky bere.

Nově mohou lidé využít internetovou poradnu Znám své léky, kterou vytvořila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Během pilotního projektu tu od června konzultovalo své léky 750 pacientů, odhaleno bylo 150 potenciálně problematických interakcí, a dokonce 40 vysloveně škodlivých případů, kdy pacient bral stejný lék pod různými značkami dvakrát. S odborným komentářem z poradny má pacient navštívit svého lékaře.

„Chtěli jsme podpořit pacienty, aby se svých lékařů ptali. Poradna by měla umožnit úsporu zdravotnického systému,“ říká výkonný ředitel asociace Jakub Dvořáček.

Nejlepší prevencí špatného předepisování léků je podle odborníků elektronizace. Ve Švédsku například hlídá nevhodné kombinace léků počítačový program zabudovaný přímo v on-line systému, ve kterém lékaři píší recepty.


Komentovat článek: Zrádné lékové mixy za miliardu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné