Přejít na obsah

Zrušení 10 tisíc lůžek uspoří pět miliard

zpět
28.1.2011
pacient, nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, sestraZdroj: www.uncg.edu

pacient, nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: www.uncg.edu

 

Pět miliard korun má přinést zrušení 10 000 akutních lůžek v nemocnicích. Tuto částku, kterou by bylo možné v příštím roce využít i na zvýšení platů nespokojených lékařů, potvrdil včera na dotaz Práva ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

„Není to tak, že když zrušíme 15 procent akutních lůžek, uspoří se 15 miliard korun. Restrukturalizace by měla rovnoměrně postihnout malé i velké nemocnice. Protože část péče by se přesunula do jiných nemocnic, odhadujeme, že úspora by byla zhruba pět miliard korun,“ řekl Heger.

Na zvýšení platů lékařů jsou přitom zapotřebí zhruba tři miliardy korun ročně. S těmi se ale nedá okamžitě počítat, protože rušení lůžek by mělo probíhat několik let a ve dvou fázích. První je administrativní. Ihned vznikne komise, v níž vedle zástupců ministerstva zdravotnictví budou i zdravotní pojišťovny a zástupci krajů.

Komise určí potřebu akutních lůžek v jednotlivých krajích, kde a v jaké kapacitě zařízení budou, a to s ohledem na současné rozložení sítě a potřeby obyvatel. Ve druhé fázi, která proběhne v příštím roce, ministerstvo připraví úhradovou vyhlášku tak, aby peníze šly za pacientem.

Až dosud nemocnice dostávají paušál peněz a každý pacient, zejména ten drahý, je pro ně nevýhodný a snaží se ho přesunout do jiného zdravotnického zařízení. V novém systému to bude naopak. Čím víc budou nemocnice léčit, tím víc dostanou peněz.

Marek Šnajdr (ODS), předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která navrhla zrušení lůžek, uvítal iniciativu ministerstva, aby se všechny zdravotní pojišťovny do rušení lůžek zapojily. Podotkl, že to ale musí být i zájem všech zřizovatelů včetně krajů.

Proti rušení akutních lůžek je lékařská komora, odmítl je i středočeský hejtman David Rath (ČSSD), podle něhož by to způsobilo obrovský chaos v nemocniční péči. Ministerstvo ale už podepsalo spolupráci s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem, který je předsedou Asociace krajů, o redukci lůžek v uvedeném kraji.


Autoři

Právo

Související články

28.1. Heger hraje o vše. Až ukončí protesty, může začít reformy Heger hraje o vše. Až ukončí protesty, může začít reformy
3 příspěvků
20.9. Bludný Holanďan Heger Bludný Holanďan Heger
13 příspěvků
20.9. Zvýší se poplatky, za plomby se bude platit Zvýší se poplatky, za plomby se bude platit
2 příspěvků

Komentovat článek: Zrušení 10 tisíc lůžek uspoří pět miliard

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zrušení 10 tisíc lůžek uspoří pět miliard

Komentáře

dalších 6 komentářů
Michael Novotný Jak to ten chudák spočítal?  | 28. 01. 2011 14:57

Tak strejdovi Hegerů teď vyšlo, že zrušení 10 tisíc lůžek uspoří 5 miliard. A to spočítal jak? To každá nevyužitá postel stojí 1.370 Kč denně? Zkuste se nad tím, pane docente, ještě jednou hluboce zamyslet.

gold90 bakalář  | 28. 01. 2011 12:28

Marek Straka bakalář již nesmí nikdy do ničeho mluvit!!!

XXX JIP?!  | 28. 01. 2011 11:32

Tak celá léta pod tlakem pojišťoven vznikaly akutní lůžka a JIP, málem i na LDN (nebo i tam??), protože z plateb standardní lůžka nemohly oddělení a nemocnice vyžít. A teď, zase pod tlakem VZP a dalších je budeme opět rušit? Haha. Pěkná komedie. Stejně to bude zase jenom o tom, jak okrkat doktory!!!, jak se jich částečně zbavit, zlevnit chod nemocnic, zachovat stávající penězovody pro lobby, a ty zbývající doktory honit a vycucat do zemdlení. Přitom na těch JIP jsou často vykázaní ti, kteří jsou však na sále a operují, takže po zrušení JIP se budou muset přidat další na sály?? Copak tohle je smysluplné? Napřed si je vyškolíme, pak sem nazveme cca 2000 doktorů z ciziny, vesměs od Moravy na východ, kteří žádné jazykové bariery nemají, a potom ty naše mladé vyštveme dál na západ? Studovat medicínu, budu ji studovat s tím, že tady nezůstanu. A za dva roky skončí vyjímka na přesčasové hodiny a pak co? Pozveme další? Udělejme podmínky, aby naše děti po medicíně nemusely kamsi pryč na západ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné