Zrušení poplatků pro novorozence před schválením

Titulní obrázek

Sněmovna udělala další krok ke zrušení poplatků pro novorozence. Propustila do závěrečného čtení návrh zákona, který jejich zrušení umožní. Definitivní rozhodnutí tak padne příští týden ve středu. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová ve Sněmovně podala pozměňovací návrh, aby od poplatků byli osvobozeni nejen novorozenci, ale i dárci orgánů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Na tomto rozšíření se koalice již dříve dohodla…

Sněmovna včera udělala další krok ke zrušení poplatků pro novorozence. Propustila do závěrečného čtení návrh zákona, který jejich zrušení umožní. Definitivní rozhodnutí tak padne příští týden ve středu.

Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová včera ve Sněmovně podala pozměňovací návrh, aby od poplatků byli osvobozeni nejen novorozenci, ale i dárci orgánů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Na tomto rozšíření se koalice již dříve dohodla.

Poslankyně také navrhla, aby zdravotní pojišťovny mohly pokutovat zdravotnické zařízení, jež opakovaně vybralo poplatek v rozporu se zákonem, a to částkou až 50 000 korun.

Také ČSSD podala pozměňovací návrh. Předložil ho její stínový ministr zdravotnictví David Rath. Sociální demokraté požadují, aby kromě uvedených byly od poplatků osvobozeny ještě děti do 18 let.

Lidé s nižším příjmem, než je dvojnásobek životního minima, a dále invalidní a starobní důchodci, kteří nejsou zaměstnáni a jejich jediným příjmem je právě penze.

Jednání Sněmovny předcházelo zasedání zdravotního výboru. K návrhu Šojdrové zrušit poplatky u novorozenců ale žádné usnesení nepřijalo. Kdyby tak učinilo, zkomplikovalo by to snahu dolní komory projednat návrh ještě týž den ve druhém čtení a příští týden ho schválit.

Vytištěné usnesení výboru musí totiž mít poslanci podle jednacího řádu k dispozici aspoň 24 hodin před začátkem druhého čtení. Opozice a koalice se tedy dokázaly v tomto případě shodnout na procedurální kličce, která má novele usnadnit cestu vpřed.

Poslanci ve výboru také změnili termín novorozenec na narozené dítě. I to má význam, protože, jak již ve středu sociální demokrat a předseda zdravotního výboru David Rath upozornil, novorozenec je jen do 28 dnů života. Pak, kdyby byl v porodnici déle, by poplatky platit musel.

Termín narozené dítě ale dovoluje, aby mohlo být v porodnici déle než 28 dní a neplatilo.

V zákoně to pak je navrhnuto takto: „regulační poplatek se neplatí při ústavní péči o narozené dítě a to ode dne porodu do dne propuštění ze zdravotnického zařízení, ve kterém k porodu došlo, nebo do dne propuštění z jiného zdravotnického zařízení ústavní péče, do kterého bylo dítě ze zdravotních důvodů bezprostředně po porodu převezeno“.

Další úlevy od ledna

Koalice se už dříve shodla, že od ledna 2009 by poplatky neplatily děti do šesti let a u dětí do 15 let by se snížil pětitisícový roční limit poplatků a doplatků na léky na 3000 korun. Návrh má připravit ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a předložit parlamentu zřejmě na podzim.

Ve středu se bude hlasovat o návrhu zrušit poplatky pro novorozence a o včera přednesených pozměňovacích návrzích.

„ČSSD otestuje, zda je koalice schopna naplnit svou úmluvu a nerozšiřovat nyní novelu nad rámec své dohody,“ řekl Rath.

Podle ministerstva zdravotnictví poplatky fungují a neměly by se rušit. Opozice ale tvrdí, že někteří důchodci nemají na poplatky a doplatky za léky, a tak se tyto stávají bariérou v jejich přístupu ke zdravotní péči.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!