Zrušený prodej Nemocnice Kutná Hora bude zkoumat policie

dokumenty, lupa, audit, kontrola

Zrušeným prodejem společnosti Nemocnice Kutná Hora se bude zabývat policie. Město podalo trestní oznámení na Jaroslava Řeháka ze společnosti Medistyl-Pharma, která firmu provozující městskou nemocnici koupila.

Podle městských zastupitelů to bylo v rozporu se zákonem. Uznal to i Řehák a od kupní smlouvy už dříve odstoupil. Žalobou se teď na městu domáhá více než milionu korun, které za obchodní podíl v Nemocnici Kutná Hora zaplatil, píše dnešní středočeská příloha mladé fronty Dnes (MfD).

Řehákova společnost Medistyl-Pharma koupila Nemocnici Kutná Hora před dvěma lety. Letos v březnu se zjistilo, že smlouvy jsou neplatné. Podle zákona společnost s jedním vlastníkem nemůže vlastnit jinou společnost s ručením omezeným. Toto pochybení uniklo několika právníkům i rejstříkovému soudu, napsala MfD.

„Poškodil (Řehák) tím město. Nakupoval a nesplatil všechny pohledávky, teď to za něj bude muset udělat město. Jelikož jsou smlouvy neplatné, brilantně se dluhů zbavil,“ řekl listu zastupitel Jan Janoušek (ČSSD), který přišel s návrhem trestního oznámení. Řehákův právní zástupce Vítězslav Květenský to odmítá. Smlouvu o převodu obchodního podílu nepřipravoval podle něj Řehák, ale odborníci, kteří udělali chybu, sami to uznali a omluvili se za to zastupitelům i občanům.

To, že je smlouva neplatná, zjistil Řehák podle Květenského při jednom z obchodních jednání. Ihned proto převedl obchodní podíl zpět na město.

Chybu externího právníka, kterého si město najalo na zpracování smluv, zatím zastupitelstvo neřešilo. „Vinu částečně přiznává s tím, že je ochotný se vzdát nároku na odměnu,“ řekl listu starosta Ivo Šalátek (ODS). Trestní oznámení už předal policii, i když s ním nesouhlasí. Město teď podle něj nemá možnost se s druhou stranou dohodnout a musí čekat na rozhodnutí soudu.

Provoz kutnohorské městské nemocnice je dlouhodobě ztrátový. V červnu proto zastupitelé schválili její převod na Středočeský kraj. Jeho realizaci ale zatím brání státní dotace, kterou nemocnice v minulosti získala. Město proto muselo požádat ministra zdravotnictví o udělení výjimky pro nakládání s majetkem. Převod nemocnice na kraj se tak uskuteční nejdříve na jaře příštího roku.

Zrušený prodej Nemocnice Kutná Hora bude zkoumat policie
Ohodnoťte tento článek!