Přejít na obsah

Zrušit, upravit, nebo ponechat všechny poplatky ve zdravotnictví?

zpět
25.1.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.atcinnovations.com

peníze | Zdroj: www.atcinnovations.com

 

Na otázku odpovídají osobnosti českého zdravotnictví.

PAVEL KLENER, první porevoluční ministr zdravotnictví, nyní 1. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Bezplatné zdravotnictví je iluze. Ke spoluúčasti jsou však různé cesty, poplatky je jedna z nich. O zavedení poplatků například za recept a pohotovostní službu jsem se pokoušel - neúspěšně, již počátkem roku 1990. Proto nejsem proti poplatkům.

ZUZANA ROITHOVÁ (KDU-ČSL), ministryně zdravotnictví od ledna do srpna 1998, nyní europoslankyně

Plošné poplatky za všechno neřeší šedou ekonomiku a kvůli četným výjimkám ani svou regulační funkci. Jsou však nyní zdrojem pro podfinancované zdravotnictví. Před rokem 1990 byly funkční manipulační poplatky za recept a doplatky při dlouhodobé hospitalizaci. Pro 21. století k tomu doporučuji cílené platby tam, kde má poučený pacient volbu, což vyžaduje vymezit podmínky. Zrušila bych nevhodné kumulace plateb a platby za položky na receptu zredukovat na jeden manipulační poplatek.

MILADA EMMEROVÁ (ČSSD), ministryně zdravotnictví od srpna 2004 do října 2005, nyní hejtmanka Západočeského kraje

Ještě před časem bych byla pro zrušení všech poplatků.
Nyní se ale domnívám, že by měl být zachován poplatek za den v nemocnici 60 korun a za návštěvu pohotovosti 90 korun. Všechny ostatní poplatky by se zrušit měly.

DAVID RATH (ČSSD), ministr zdravotnictví od října 2005 do září 2006, nyní hejtman Středočeského kraje

V prvé řadě zrušit všechny. Pokud se to na příštím zasedání Sněmovny nepodaří, pak alespoň zrušit ten nejhloupější regulační poplatek, kterým je poplatek za položku na receptu. Poplatky pacientům nic nepřinesly, spíše omezují přístup k péči.

TOMÁŠ JULÍNEK (ODS), autor poplatků, ministr od září 2006 do ledna 2009, nyní senátor

Poplatky bych zachoval v té podobě, v jaké jsou. Důležité je nepolitizovat je. Lidem slouží a zvykli si na ně. Za nejprospěšnější považuji ochranný limit 2500 a 5000 korun za doplatky na léky a poplatky za rok. Po volbách se můžeme bavit o změně systému zdravotnictví, ale i pak bych poplatky nechal.

DANA JURÁSKOVÁ, od května 2009 ministryně zdravotnictví delegovaná do vlády ODS

Nyní jsem pro ponechání poplatků tak, jak jsou nastaveny. Jinak bychom se do budoucna zbavili možností spoluúčasti pacienta tímto způsobem. Po volbách, je možné uvažovat o jejich úpravě. Je předčasné ale hovořit o způsobu úpravy.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Zrušit, upravit, nebo ponechat všechny poplatky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zrušit, upravit, nebo ponechat všechny poplatky…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Jiří Wicherek Podchytit šedou zónu  | 25. 01. 2010 15:04

No, soudim, ze ti pani primari nemaji ani zdaleka takovou moc, paky. To ti, kterym vyhovuje to prednostni a, no.., rekneme kvalitnejsi osetreni, to jsou ti, kteri brani zavedeni "glasnosti" do zdravotnictvi, kteri brani zavedeni opravdoveho zdravotniho pojisteni, kteri brani zavedeni pokladenskeho systemu, stanoveni rozsahu pece hrazene ze zakladniho (standardniho) zdravotniho pojisteni... atd. atp. To jsou ti, kteri sedi na tech mistech, kteri o prave uvedenych zalezitostech rozhoduji. No, predevsim ti se nechteji nechat pripravit o sve vysadni postaveni. nadto maji tu moc, paky....

člověk Hurá do politiky !  | 25. 01. 2010 14:53

Bezplatná finanční spoluúčast pacienta = nutná spoluúčast na výzkumu a léčbě nemocí mnohdy s nejasným výsledkem. Bez počtu tohoto, bezpočtů pacientů by to přece celé nefungovalo.

Hanák Podchytit šedou zónu  | 25. 01. 2010 14:52

To Wicherek: Máte pravdu, s tím šoupáním už to není jako dřív. Ale když jde jednomu vážně o to, jestli bude chodit, a o panu primáři se ví, že za 30tisíc dělá operace přednostně a jaksi nadstadartně, šoupne, nebo bude trvat na svých zásadách o dostupnosti pro všechny bezplatně ? Aha. U zubařů bych řekl, to funguje - standartně amalgám, za bílou se připlácí podle ceníku. Chceš, nechceš - volba je na tobě. A nikdo se nedomáhá, že titan musí být pro každého a zadara ! Proč není zájem udělat to i jinde ? že by ti páni primáři ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné