Ztráta, ale ne vlastní vinou

„Chtěl jsem si ověřit, jestli jsme opravdu tak drazí. Zaměřil jsem se na 20 diagnóz, které u nás nejčastěji léčíme a byl jsem příjemně překvapen zjištěním, že u 19ti z nich jsme výrazně levnější, než je průměr ve srovnatelných 50ti nemocnicích…

Ústí n. O. – Pro okresní nemocnici v Ústí nad Orlicí skončilo prvních šest měsíců hospodaření ztrátou ve výši zhruba 9,8 miliónu korun. Podle jejího ředitele Martina Procházky ztrátu nezpůsobuje to, že by se nemocnice chovala nehospodárně, plýtvala prostředky. Zkrátka dostává málo peněz.

Za největší problém, který nemocnici přivádí do minusu, definoval ředitel zdravotnického zařízení Martin Procházka nízké platby od pojišťoven. Nestačí ani na základní provoz.

Je nemocnice tak drahá?

Jak vyjít s podhodnocenými paušály, řeší už více než šest let, kdy nemocnici vede. „Nelíbí se mi, když se říká, že když nemocnice nemá hospodářskou ztrátu, je dobrá a když ztrátu má, tak je špatná a měla by se zavřít. Tak jednoduché to není,“ mrzí ředitele. Na základě dostupných údajů z jiných nemocnic vypracoval materiál, ze kterého vyplývá, za kolik je která schopna pacienta s určitou diagnózou léčit. „Chtěl jsem si ověřit, jestli jsme opravdu tak drazí. Zaměřil jsem se na dvacet diagnóz, které u nás nejčastěji léčíme a byl jsem příjemně překvapen zjištěním, že u devatenácti z nich jsme výrazně levnější, než je průměr ve srovnatelných padesáti nemocnicích,“ konstatoval Procházka. Z žebříčku vyplývá, že provoz ústecké nemocnice je levný a účelný.

„Máme kratší ošetřovací dobu, než je průměr a menší náklady na léčbu pacienta. Pro pojišťovnu bychom měli být velice zajímavým zařízením,“ tvrdí Procházka. I když se paušální platby od pojišťoven přepočítávají a mění, vycházejí ze stejného základu a pro vedení ústecké nemocnice zůstávají nízké. Je známo, že některá jiná zdravotnická zařízení si nechávala proplácet kde co a dnes jsou na jejich provoz kladeny nároky, které v pohodě zvládnou.

„Naše nemocnice se nikdy nesnažila neúčelně odírat pojišťovny, ani by nám to – na rozdíl od jiných – nikdy nebylo umožněno. Výsledek je ten, že se neustále potýkáme se ztrátou,“ říká Martin Procházka. Jak dodal, jiné nemocnice se srovnatelným objemem péče a počtem lůžek mají podstatně vyšší paušál, a tak dostávají měsíčně o dva až tři milióny korun více.

Jak je nemocnice v rámci kraje významná, podle Martina Procházky ilustruje tabulka počtu porodů ve východočeských nemocnicích. V ústecké porodnici jejich počet stále stoupá, za sedm měsíců tohoto roku je s 484 porody na čtvrtém místě před všemi ostatními nemocnicemi z Ústecka, Svitavska i Rychnovska.

Šetření ne na úkor pacientů

Snaha o neustálé snižování provozních nákladů se podle slov ředitele nemocnice neděje na úkor pacientů.

„Dostává se jim adekvátní péče, mají dostatek léků, které potřebují a je tu i veškeré zázemí pro jejich vyšetření a léčbu,“ uvedl. Nehrozí také, že by ústecká nemocnice odmítala pacienty. Nedostatek peněz však brzdí obnovu přístrojů, některé už patří „do šrotu“, ale na nové není.

Ústecká nemocnice dostala individuální dotaci na rekonstrukci traktu operačních oborů. Mnohamiliónová spoluúčast, která je podmínou pro čerpání státních peněz, je další ránou pro hospodaření nemocnice.

Materiál prokazující dobrou ekonomiku zařízení použije Martin Procházka při jednáních s pojišťovnami, aby dosáhl zvýšení paušálních plateb. V současné době to vidí jako jedinou možnost, jak do budoucna zabránit ztrátovosti zařízení.

DANA POKORNÁ, Orlické noviny, 2.8.2002

Ohodnoťte tento článek!