Ztráta nemocnic Pardbického kraje dvojnásobně přesáhla plán

kalkulačka, daně, peníze

Pět nemocnic vlastněných Pardubickým krajem skončilo v minulém roce s celkovou více než dvojnásobnou ztrátou, než původně počítaly. Namísto očekávaných minus 81 milionů korun skončilo jejich hospodaření s výsledkem minus 171 milionů korun.

Výjimkou jsou nemocnice v Chrudimi a Svitavách, kterým se podařilo finanční plány dodržet, a dokonce mírně zlepšit, i když stále zůstávají v červených číslech. Ani letos se zřejmě výsledky zdravotnických zařízení příliš nezmění k lepšímu, vyplývá z údajů, které ČTK poskytl krajský úřad.

Největší podíl na loňských ztrátách má Pardubická krajská nemocnice (PKN). Místo plánovaných minus 27 milionů korun skončila na konci roku s výsledkem minus 97 milionů korun, což je více než polovina celkových ztrát.

„Vliv na to mělo více faktorů. Kromě růstu mezd například úhradová vyhláška, která nastavila platby podle roku 2008, kdy byly nízké výkony spojené s tehdejším odchodem personálu,“ řekla ČTK krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Podle ní ztráta krajské nemocnice v porovnání s jejím obratem není tak hrozivá.

Hluboko pod plánovanými výsledky skončily z podobných příčin také nemocnice v Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Kromě nepříznivého systému úhrad zdravotní péče se podle politiků na ztrátách podílejí i některá rozhodnutí managementu. Nemusela být chybná ve své době, s odstupem času se ale mohla ukázat jejich nevýhodnost. Na vysokých ztrátách se zčásti podílejí rovněž odpisy.

Svitavské nemocnici se podle ekonomického náměstka Pavla Špačka podařilo udržet osobní náklady v plánované výši a zvýšené výdaje na materiál a služby pokrýt vyššími příjmy od zdravotních pojišťoven i příjmy z komerčních činností. Nemocnice díky tomu vloni mohla dát z vlastních prostředků na investice téměř osm milionů korun. Chrudimské nemocnici zase podle Tauberové pomohlo to, že navíc získala od pojišťovny část plateb za rok 2008.

Minulý rok v dubnu vedení kraje uvedlo, že chce do dvou let zajistit vyrovnané hospodaření svých nemocnic. Kraj by však musel pro tyto účely získat peníze z evropských dotací nebo si vzít půjčku. Loňské výsledky a finanční plány zdravotnických zařízení na letošní rok zatím zlepšení nenasvědčují.

Celková ztráta má být jen o málo nižší než v roce 2010, žádná z nemocnic se nedostane do černých čísel a pardubická nemocnice má skončit se ztrátou 90 milionů korun. Její management má obavy z toho, že kumulovaná ztráta 144 milionů korun při základním kapitálu 209 milionů korun vytváří riziko insolvence.

Hejtmanův náměstek Roman Línek (KDU-ČSL) uvedl, že kraj je krátkodobě schopen nemocnici pomoci hotovými penězi. Také popřel spekulace, že vedení kraje jednalo o změnách ve struktuře akcionářů nebo uvažovalo o prodeji pardubické nemocnice.

„Je smutné, že všechny nemocnice jsou ve ztrátě, a není možné tuto věc neřešit. Dohodli jsme se na společném hledání programu stabilizace krajského zdravotnictví. Je to prioritní oblast a chceme, aby zůstala funkční,“ uvedl Línek. S návrhy musí přijít hlavně managementy nemocnic. Dotovat provoz zdravotnických zařízení kraj už nechce.

Ztráta nemocnic Pardbického kraje dvojnásobně přesáhla plán
Ohodnoťte tento článek!