Ztrátové hospodaření novojičínské nemocnice prověří policie

peníze, kalkulačka, daně

Loňským hospodařením krajské nemocnice v Novém Jičíně, která prohloubila ztrátu na téměř 60 milionů korun, se bude zabývat policie. Nové vedení nemocnice podalo v září trestní oznámení na neznámého pachatele pro zkreslování hospodářského výsledku.

Podle vedení Moravskoslezského kraje odhalil chyby v účetnictví nový audit, podle něhož byla loni ztráta o 39 milionů vyšší, než stanovil původní audit. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje, který nemocnici zřizuje.

Kvůli dlouhodobé ztrátě nemocnice už kraj na začátku letošního roku vyměnil jejího ředitele. Původní audit, podle něhož nemocnice loni hospodařila se ztrátou kolem 20 milionů korun, byl vydán s připomínkami. Také proto zadalo nové vedení nemocnice kontrolní audit, který prověřil veškeré účetní doklady, hlavně závazky a pohledávky, řekl hejtmanův náměstek Karel Konečný (KSČM).

„Audit ukázal, že některé faktury vůbec nebyly zaúčtovány, u některých byly přepisovány splatnosti,“ tvrdí hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Zároveň nemocnice vystavovala faktury za poskytnutou péči, která ale nebyla nasmlouvána s pojišťovnami ani proplácena, dodal náměstek.
Na základě zkušeností z novojičínské nemocnice, která byla loni jediným ztrátovým zařízením ze všech osmi krajských nemocnic, chce kraj do konce roku provést kontrolní audity i ve zbývajících sedmi. „Audity budou zaměřené právě na takzvané dohadné položky, na vykazování a evidenci závazků a pohledávek v souladu s účetními předpisy,“ upřesnil Konečný.

Neuspokojivou situaci novojičínské nemocnice, jejíž dluhy na konci července dosáhly k 269 milionům korun, způsobilo mimo jiné zadlužení vůči společnosti Martek Medical ze skupiny Agel kvůli dodávkám zdravotnického materiálu. Na splacení dluhu si nemocnice vzala dvacetimilionový úvěr, za který se v únoru zaručil kraj navzdory protestům opozičních zastupitelů.
Během letošního prvního pololetí novojičínská nemocnice vykázala ztrátu devět milionů korun; v červených číslech skončilo hospodaření dalších šesti krajských nemocnic. „Hospodářské výsledky jsou ještě odrazem předchozích let. Přestože se s tím (v novojičínské nemocnici) letos pereme, jsou tam nastartovány projekty, které jí dávají perspektivu. Jen to bude chvíli trvat,“ dodal náměstek.

Ztrátové hospodaření novojičínské nemocnice prověří policie
Ohodnoťte tento článek!