Přejít na obsah

Ztráty nemocnic dál potáhne kraj

zpět
2.6.2011
graf, pokles
zvětšitgraf, poklesZdroj: i.ehow.com

graf, pokles | Zdroj: i.ehow.com

 

Má hejtmanství do krajských nemocnic pustit soukromého investora, část prostor pronajmout nebo jim stále se zvyšující ztrátu pomůže vyřešit nový manažer? Finanční a právní analýzy stály kraj necelé dva miliony korun.

Kam se bude zdravotnictví ubírat, naznačil hejtman, když mezi možnosti přidal tu, která doporučuje ponechání stávajícího stavu. Tedy situaci, kdy ztrátu blížící se letos ke 170 milionům korun, hradí kraj plně ze svého.

„Jinou variantu si vzhledem k volebnímu programu ani neumím představit,“ řekl Deníku Milan Chovanec (ČSSD).

Zároveň dodal, že se chce pokusit vyjednat s pojišťovnami mimořádné platby za to, že je v Plzeňském kraji nižší hustota obyvatelstva. „Jediným kritériem nemůže být obložnost. Když tu žije méně lidí, je logické, že nemocnice nejsou tak vytížené,“ upozorňuje hejtman.

S analýzami se v minulých dnech seznámili i ředitelé krajských nemocnic, shodně ale tvrdí, že na nich rozhodnutí nezávisí. „Osobně se nekloním k pronájmu, to dopadlo téměř pokaždé špatně,“ podotkl ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Ztrátový provoz zařízení by mohl investor podle něj řešit pouze omezením nákladů, tedy šetřením na pacientech nebo snižováním mezd. „Pak by došlo k tomu, že by si tento partner vyzobal jen lukrativní péči a omezil tu ostatní,“ dodal Bureš.

Podobně to vidí i ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová. „Nemyslím, že by při zapojení dalšího partnera zůstal rozsah péče stejný,“ míní ředitelka.

O tom, kterou variantu dnes rada zastupitelům doporučí, nechtěl předkladatel návrhu radní pro zdravotnictví Václav Šimánek spekulovat.

„Chceme zachovat stávající kvalitu a rozsah zdravotní péče,“ opakoval pouze. Následně však naznačil, že rada podpoří současný stav.

„Rada je převážně jednotná a váží si úsudku a názoru pana hejtmana,“ řekl Šimánek. Opoziční zastupitel za ODS a bývalý radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek je připraven o možnostech diskutovat, je však otázka, jestli má šanci ostatní strany přesvědčit. Levice má totiž v zastupitelstvu převahu.

„Neumím si představit, že by komunisté hlasovali pro pronájem nebo něco podobného,“ konstatoval Karpíšek. Komunisté byli totiž před časem velkými kritiky převodu nemocnic na akciové společnosti. Zastupitelé o budoucnosti krajských nemocnic rozhodnou příští čtvrtek. Karpíšek však upozornil, že nemocnice dnes hospodaří s několikanásobně vyšší ztrátou než za vedení ODS.

„Zdravotnický holding zefektivnění fungování rozhodně nepomohl, stojí pouze peníze,“ doplnil. Podle Karpíška však nemusí zdravotnická zařízení nutně provozovat kraj.

„Pokud má nemocnice svého pána, který má přetrženou šňůru k veřejnému sektoru, funguje to mnohem efektivněji,“ vysvětlil zastupitel. Přestože nakonec kraj žádné možnosti navržené v analýzách i se všemi klady a zápory zřejmě nevyužije, za zbytečnou investici je radní Šimánek nepovažuje. „Analýza je potřeba, bez ní se kraj vůbec nehne. Potřebovali jsme znát i další možné cesty,“ uvedl Šimánek


Komentovat článek: Ztráty nemocnic dál potáhne kraj

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné