Ztráty nemocnic rostou, ale podle plánu

Okresní nemocnice v Plzeňském kraji nabírají ke konci roku stále větší ztrátu. Velké problémy jim dělají hlavně neuhrazené platby od zdravotních pojišťoven. Přesto se drží limitu, který jim jejich vlastník nařídil…

Okresní nemocnice v Plzeňském kraji nabírají ke konci roku stále větší ztrátu. Velké problémy jim dělají hlavně neuhrazené platby od zdravotních pojišťoven.

Přesto se drží limitu, který jim jejich vlastník – krajské hejtmanství – nařídil.

Na konci prosince mohou být v minusu dohromady maximálně 28 miliónů korun. Proti předešlým rokům jsou čísla stále lepší a kraj si hospodaření špitálů pochvaluje.

„Hospodaření se daří postupně uzdravovat. Limit nemocnice drží, některé hůře, některé lépe, ale celkové číslo odpovídá předpokladům ze začátku roku,“ říká krajský zdravotní rada Pavel Karpíšek (ODS).

V pololetí ztrácela čtveřice nemocnic a dvě zařízení následné péče dohromady přes 13 miliónů korun, v současné době je to přes 20 miliónů.

Největší rozdíl mezi letošními tržbami a výdaji hlásí nemocnice v Rokycanech – v pololetí to bylo téměř minus devět miliónů.

„Ztráta ještě narostla,“ přiznává její ředitel Vladimír Gabriel. Minus způsobují odpisy majetku a další účetnické položky, ale hlavně narůstající pohledávky vůči zdravotním pojišťovnám.

„Teď nám dluží přes 30 miliónů korun, z toho VZP asi 70 procent. Z vlastního už táhneme dva platy lékařů,“ dodává Gabriel.

Nemocnice v Rokycanech, Domažlicích, Stodě a Klatovech fungují od loňského ledna jako akciovky ve vlastnictví kraje. Ten je na konci roku 2002 přebíral od státu se ztrátou přes 260 miliard a kvůli ozdravení je převedl na obchodní společnosti.

Po oddlužení špitály v roce 2003 tratily 150 miliónů, na konci loňského roku byly v minusu už jen necelých 50 miliónů. Dvě zařízení následné péče pro dlouhodobě nemocné, v Horažďovicích a Plané, fungující jako společnosti s ručením omezeným, jsou už dokonce v kladných číslech.

Zveřejňování hospodářských výsledků nařizuje obchodním společnostem zákon, ministerstvo zdravotnictví nyní chystá i odtajnění statistik úspěšnosti léčby.

Hejtmanství nechá zveřejnění na jednotlivých špitálech. „Nebráníme se tomu, ale je třeba počkat, až budou stanovena jasná a porovnatelná kritéria. Stejná pro všechny nemocnice, státní i krajské,“ říká za šéfy nemocnic v Plzeňském kraji ředitelka stodské nemocnice Miloslava Šlajsová.

Václav Kozák, Právo

Ztráty nemocnic rostou, ale podle plánu
Ohodnoťte tento článek!