Zubaři chtějí, aby si pacienti platili za plomby sami

stomatologie, zubař

Čtyři sta korun hotově: to by mohla být v budoucnu účtenka za zhotovení běžné amalgamové plomby. Česká stomatologická komora požaduje, aby si pacienti za výplň platili hotově přímo v ordinaci. Peníze od pojišťoven prý nestačí.

S penězi do ordinace by podle návrhu komory měli přicházet lidé od 18 do 65, ti ostatní by byli placení ušetřeni. Podle stomatologů je současná situace déle neudržitelná a pro zubaře nevyhovující, za plombu nyní od pojišťovny dostávají 220 korun, jenže celkové náklady jsou prý 400.

„Zdravotní pojišťovny to kvůli nedostatku finančních prostředků nejsou schopny zaplatit. Cena, kterou požadujeme, není vymyšlená, je velice přesně spočítána. Potřebuji minimálně 20 minut na to, abych výplň udělal. Víme na základě šetření, které děláme, že náklady ordinace se pohybují v průměru kolem 20 korun na minutu,“ odůvodňoval pro Zdraví.Euro.cz prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Situace je již neudržitelná

Komora s podobným návrhem nepřichází poprvé, již v minulosti se vedly debaty o tom, že by plomby měly být hrazeny zvlášť.

„Nikde na světě není možné, aby vše bylo hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Je třeba hledat takové cesty, aby se ušetřilo k hrazení té péče, která v systému veřejného zdravotního pojištění zůstat musí. A protože zubní kaz je velmi ovlivněn chováním pacienta, tak se domníváme, že hrazení výplní pacientem je dobrý nápad,“ doplnil Chrz.

Cena se může lišit

Komora nepočítá s tím, že by cena za plombu byla pevně stanovena. Stomatolog by si podle návrhu mohl vybrat, kolik si za výplň řekne.

„Nemůže to být pevně stanovená cena, protože rozptyl nákladů je ohromný. Něco jiného je ordinace v malém městečku a něco jiného je ordinace na Václavském náměstí. Pacient musí mít právo vybrat si, kam chce jít,“ pokračoval Chrz.

Dodal, že s návrhem vystupují zrovna nyní kvůli tomu, co se v poslední době objevovalo v tisku.

Průzkum Transparency International ukázal, že situace ohledně placení v zubařských ordinací je velmi nepřehledná. Řada dotázaných nerozlišovala mezi legálními platbami, doplatky na péči hrazenou z pojištění a úplatky.

Pacienti, stěžujte si

I kvůli zveřejněnému průzkumu komora vyzvala pacienty, aby si stěžovali, pokud si budou muset za hrazenou péči platit. „Když se dozvíme, že nějaká ordinace tak postupuje, zahájíme proti ní disciplinární řízení,“ ujistil prezident komory.

Pacienti se totiž většinou bojí ozvat, protože o zubaře je nouze. Buď se s ním na nějakém řešení dohodnou, nebo mají za to, že částka je tak malá, že nestojí za stížnost. Připustil, že situace v jednotlivých ordinacích je pro pacienty nepřehledná.

Měli by se proto předem ptát, jaké jsou varianty ošetření a kolik to bude stát. Někteří zubaři ale vybírají rozdíl mezi tím, kolik je péče stojí a kolik dostanou od pojišťovny, další si účtují rovnou celou částku.

Ohodnoťte tento článek!