Zubaři jsou vzácné zboží

Dentistů je žalostně málo. Pacienti si často musí svého zubního lékaře hledat mnoho kilometrů od domova. Situace se v dohledné době určitě nezlepší. Dvě stovky stomatologů, zhruba tolik jich ordinuje na půlmilionové Vysočině. Většina z nich nové pacienty nepřijímá…

Není tedy divu, že se člověk dobrého dentisty drží jako klíště. Co ovšem ve chvíli, kdy se přestěhuje? Své o tom ví Pavlína Jirásková, která studuje v Jihlavě a zůstává o víkendech na privátu.

„Jezdím kvůli zubům každý měsíc 210 kilometrů domů. Žádného zubaře jsem v Jihlavě totiž nesehnala, protože ti lepší mají plno a ke špatnému bych prostě nešla,“přiblížila svoji současnou situaci. „Tato disproporce trvá už asi osm let. Nejedná se však jen o specifikum našeho regionu, situace je úplně stejná po celé republice,“vysvětlil Vladimír Vyskočil, předseda okresního sdružení České stomatologické komory.

Přicházejí Slováci

Stává se, že někdy musí pacienti dojíždět za zubním lékařem i mimo okres či dokonce kraj. „Školy neprodukují adekvátní počty absolventů. Studium je drahé a zařízení ordinace je také finančně nákladné. Situace je nyní bezvýchodná. Jediným řešením snad je, aby rodiče své děti nabádali, aby šli studovat stomatologii,“konstatoval Vladimír Vyskočil.

Příliv lékařů ze Slovenska sílí. Jenže zahraniční dentisté se zde moc dlouho neohřejí. Často po roce odcházejí pryč. „Časem se k nám asi dostanou stomatologové dál z východu, ale nejsem si jistý, zda bude úroveň tak dobrá,“doplnil Vyskočil.

Lékaři mají plno

„Nové pacienty nepřijímáme už asi dva roky,“připustila havlíčkobrodská stomatoložka Marie Beránková a poukázala zároveň na stále se zhoršující vývoj: „Průměrný věk stomatologů je 50 až 55 let, takže za pět let bude situace ještě horší.“

„Pacientů je opravdu hodně. Ale když se například někdo přižení nebo přivdá, tak je jako rodinné příslušníky ještě přijmeme,“uvedla pelhřimovská zubní lékařka Jarmila Tománková. I když má člověk svého stálého ošetřujícího lékaře, trvá dlouho, než na něj přijde řada. Objednávací lhůty se táhnou běžně i dva měsíce. „Pacienti čekají šest až osm týdnů, než k nám mohou do ordinace přijít,“potvrdila Marie Beránková.

MICHAELA HROZKOVÁ, Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!