Přejít na obsah

Zubaři nejsou. Pacienti je hledají na internetu

zpět
11.4.2008

"Ne, bohužel, zkuste se zeptat za čtvrt roku, zda se někdo neodhlásí nebo nezemře." Tuto větu slýchala paní Dana z Kralup nad Vltavou každý měsíc, když se dva roky snažila sehnat zubaře pro své děti. Ani jednomu z deseti kralupských zubařů se ale místo pro nové pacienty neuvolnilo. Novou zubařku se jí nakonec podařilo na doporučení známých sehnat v Praze...

Podobný problém se získáním zubaře mají v zemi desetitisíce lidí. Od poloviny března jim úmorné obvolávání a shánění odpadlo: Česká stomatologická komora totiž na své stránce www.dent.cz/csk zveřejnila seznam lékařů, kteří berou nové pacienty. „Za dva týdny jsem takto získala přes padesát nových pacientů. Ale už mám skoro plno,“ říká zubařka Jana Machačová z Prahy 2. Volnou kapacitu má proto, že donedávna pracovala ve studentském zdravotním středisku a nyní si založila vlastní privátní praxi. I když je v zemi registrováno přes sedm tisíc lékařů a z toho 6211 praktických, to že přibírá nové pacienty, hlásí pouze každý dvacátý - na seznam komory se jich zaregistrovalo pouhých 259. „Z toho pět už požádalo o vyškrtnutí, protože mají plno,“ říká mluvčí stomatologů Zina Sladkovská. V jednotlivých regionech jsou přitom propastné rozdíly. Zatímco jen zázrakem se dá najít zubař v Praze či na Mělnicku, například Leoš Šedo z Uhlířských Janovic zaznamenal jen mírný nárůst zájmu. „Že se o mně dozvěděl z internetu, mi řekl jen jeden,“ uvedl Šedo, podle něhož se ale situace brzy zhorší, protože jeho kolega ze Zbraslavi dlouhodobě onemocněl.

Průměrný věk: padesát let

Stomatologové přitom varují: Pokud nenastanou razantní změny, bude situace ještě horší. Průměrný věk českých zubařů je okolo padesáti let. A do důchodu jich každoročně odchází více než dvakrát tolik, než jich „vyrobí“ stomatologické fakulty. „I kdyby se okamžitě zvýšil počet studentů stomatologie na dvojnásobek, tak stejně za 15 let bude méně zubařů než nyní,“ upozorňuje prezident stomatologické komory Jiří Pekárek. Školy ovšem tvrdí: Na více studentů nemámepeníze ani kapacity. V Pressklubu na Frekvenci 1 Pekárek upozornil, že podle reformního návrhu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka budou muset pojišťovny lidem najít praktického lékaře, zubaře či internistu do vzálenosti několika desítek minut jízdy autem. „Pokud se týká zubních lékařů, tak je to nereálné,“ zdůraznil Pekárek. Stát podle něj nemůže přenášet veškerou zodpovědnost na pojišťovny. „Tam, kde prostě ti lékaři nejsou, ani sebelepší pojišťovna nemůže nic dělat. Stát, v tomto případě vláda, se nemůže úplně zříkat zodpovědnosti za to, aby tady byl dostatek zubních lékařů a sester. Oni musejí do určité míry znát jejich počty a musejí platit do školství tolik, aby vychovali potřebné množství zubařů,“ připomněl Pekárek na Frekvenci 1.

Marek Pokorný, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Zubaři nejsou. Pacienti je hledají na internetu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zubaři nejsou. Pacienti je hledají na internetu

Komentáře

dalších 13 komentářů
Jana mudr. Sedo  | 14. 04. 2008 10:42

Ani se nedivim, ze mudr. Sedo ma minimum pacientu... Vseobecne se vi kolem, ze je "nelidsky"

eva Re:Kvalitně...  | 14. 04. 2008 07:14

k té náhradě...mám ji už 15 let, a stále drží. Mám totiž výbornou zubní lékařku

zkuste se porvat v nocnim podniku  | 13. 04. 2008 14:36

od te doby se zubniho kazu na prednim chrupu obavat nemusim

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné