Zubaři po volbách navrhnou, aby dospělí platili za plomby

stomatologie, zubaři

Zubaři dnes představí návrh, aby dospělí platili za plomby hotově. Chtějí ho po volbách předložit politikům. Zdravotní pojišťovny by hradily dál plomby dětem a mladým lidem do 18 let a seniorům po dovršení 65 let.

Podle prezidenta České stomatologické komory Pavla Chrze by pojišťovny ušetřily 1,2 miliardy ročně, bylo by více peněz na ostatní zubní péči.

Nyní platí pojišťovny za výplň 220 korun, podle propočtů komory jsou reálné náklady kolem 400 korun. Pokud zubař ošetří stejný zub v jednom roce vícekrát, například když pacientovi vypadne plomba, pojišťovna už mu opakované ošetření nezaplatí.

Na zubní péči jde nyní ročně zhruba osm miliard korun. Ročně se v Česku dělá zhruba 5,5 milionu plomb, podle propočtu komory by pacienti s kazy platili v průměru 800 korun ročně za dvě výplně a ti, kteří dbají na prevenci a kazy nemají, by neplatili nic.

V úvahu připadá sleva pro ty, kdo chodí poctivě dvakrát ročně na prevenci. Komora to zatím nebude navrhovat, podle Chrze je to „ošidné“ v situaci, kdy je nedostatek zubařů. Mnoho pacientů totiž nemá ani šanci se dostat k zubaři, a tak by vlastně byli diskriminováni.

Ohodnoťte tento článek!