Zubaři považují přeregistraci za zbytečnou administrativu

12. 9. 2011 7:56
přidejte názor
Autor: Redakce
Za další zbytečnou administrativu, která může znamenat i konec mnoha zubařských ordinací, považuje předseda České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz povinnost všech zdravotnických subjektů se nově registrovat. Dodat znovu úřadům všechny potřebné dokumenty mají i soukromí lékaři podle zákona, který v uplynulém týdnu schválila sněmovna.


Podle Chrze jsou zubaři ochotni dodat nově požadované listiny, vše obstarávat znovu kvůli přeregistraci ale považují za zbytečnost, která je odvádí od pacientů.

„Přeregistrace zařízení, která už léta fungují, nemá žádný smysl. Samozřejmě jsme schopni dodat podklady, které nově vyžaduje zákon, ale abychom dodávali doklady, které na krajském úřadě už dávno leží, považujeme svým způsobem za buzeraci,“ řekl novinářům během dnešní valné hromady ČSK na pražských Vinohradech.

Mnoho lékařů, kteří už jsou v důchodovém věku nebo se k němu blíží, bude podle Chrze zvažovat, zda administrativní anabázi podstoupí, nebo své ordinace zavřou.

Některé kraje se přitom už nyní potýkají s nedostatkem stomatologů. „V roce 2013, 2014 opravdu hrozí, že bude nedostatek lékařů. Jsou oblasti, kde vyloženě většina lékařů je v důchodovém nebo předdůchodovém věku, a je otázka, kdy skončí. Každá administrativní náročnost jejich profese jim natolik zkomplikuje život, že si řeknou, já už do toho nepůjdu,“ uvedl.

Statistiky z lékařských fakult podle něj dávají mírnou naději na zvýšení počtu zubařů. Zájemců o studium je víc, stále to ale nestačí.

Nedostatek zubařských ordinací podle náměstka zdravotnictví Petra Noska, který se valné hromady komory zúčastnil, brání i tomu, aby Češi přebrali slovenský model plateb. Pojišťovny v něm hradí plomby pacientům, kteří chodí na preventivní prohlídky. Ostatní si je platí ze svého. Nosek řekl novinářům, že i na Slovensku s tím vnikly problémy. I když se v létě ukázalo jako politicky neprůchodné zpoplatnění všech výplní, ministerstvo s ním do budoucna počítá.

„Nejlepším motivačním projektem bude, aby si onemocnění, která mohou ovlivňovat sami, hradili pacienti sami, a to jsou především výplně,“ uvedl Chrz. Komora podle něj zatím neuzavřela jednání s pojišťovnami na příští rok, protože chce navýšit platby za plomby. Pojišťovny na to ale prý nemají.

Podle vedení ČSK není možné do budoucna veškerou léčbu hradit jen ze zdravotního pojištění. S vyřazením amalgamových plomb ze zdravotního pojištění počítala novela, která je součástí reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09). Na žádost VV však koalice od tohoto plánu upustila.

Podle stomatologické komory by vyřazení plomb z pojištění ušetřilo kolem dvou miliard, které by se mohly použít na nákladnější léčbu a zákroky.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?