Přejít na obsah

Zubaři prodělávají na plombách a chtějí spoluúčast pacientů

zpět
20.2.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.faqs.org

stomatologie, zubař | Zdroj: www.faqs.org

 

Budeme si co nevidět platit za zubní plombu? Stomatologická komora tvrdí, že vzhledem k současné situaci je to nutné.

„Je to další past na naše už beztak poloprázdné peněženky,“ tvrdí návštěvníci zubních ordinací.

O co vlastně jde? Ve zkratce: v současné době zubaři prodělávají na tom, že pacientům udělají plombu. Respektive pojišťovny jim neproplácí tolik peněz, které by na tento úkon potřebovali. Řešením však podle některých není to, že by pojišťovny měly platit více, ale to, že by na tento úkon přispívali sami pacienti. A to částkou 400 korun. Jenže to se pacientům pochopitelně příliš nezamlouvá.

„Já chápu, že zubaři za to dostávají málo. Ale ať si to vyřeší s pojišťovnou. Proč na tom mám být bita zase já?“ rozčiluje se Eva z Poděbrad.

Stomatologové tvrdí, že by mělo jít také o posílení prevence. Se zajímavým návrhem přišel například zubní lékař leoš Šedo z Uhlířských Janovic. „Osobně bych považoval za prospěšnější zohlednit přístup pacientů k ošetření, to znamená například při víc jak dvou a půlleté absenci kompletně uhradit následné nutné ošetření. Úhrada technicky či materiálově náročnějších zubních výplní je ostatně realitou už dnes,“ uvedl alternativu k návrhu stomatologické komory Šedo. S jejím návrhem se příliš neztotožňuje ani doktor Jan Havlovic z Kutné Hory. „Myslím, že ošetření v tom základním možném provedení by mělo být hrazeno z veřejného pojištění. Souhlasím s tím, aby za tyto výkony pojišťovna platila odpovídající cenu, ale nejsem proto, aby byl pacient postaven o situace, že si buď zaplatí výplň, nebo si nechá zub extrahovat,“ konstatoval Havlovic.

V některých regionech Česka prý už dokonce zubaři jakýsi poplatek za plomby vybírají. Což však rezolutně v médiích odsoudil prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. „To je nezákonné a touto cestou jít nechceme. Spoluúčast pacientů je však do budoucna nevyhnutelná,“ tvrdí Chrz.

Určitá forma spoluúčasti pacientů přitom funguje již nyní.

Mohou si připlatit za nadstandardní péči. „Pacient má možnost si připlatit, když chce luxusnější ošetření a luxusnější materiály,“ dodal havlovic. Opomíjeným aspektem je škála a kvalita samotných zubních výplní. Příprava obyčejné plomby z amalgámu a rtuti, kterou zcela hradí pojišťovna, se připravuje až v ordinaci, kde se těkavá rtuť dostává do vzduchu. To zdravotně neprospívá lékaři ani pacientovi. „Novější amalgámové výplně dodávané přímo v kapslích jsou kvalitnější a tvrdší, tedy déle v zubu vydrží a lépe se tvarují, a navíc odbourávají nebezpečnou manipulaci s otevřenou rtutí v ordinaci,“ vysvětluje poděbradská zubařka Jana Pekláková, která zatím svým pacientům nabízí obě varianty. Za tu kvalitnější si musí pacient samozřejmě připlatit, nemusí se ale potom k zubaři často vracet.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Zubaři prodělávají na plombách a chtějí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zubaři prodělávají na plombách a chtějí…

Komentáře

dalších 6 komentářů
BLB Proč na tom mám být bita já, říká pacientka...  | 24. 02. 2010 12:32

Milá, zlatá! A proč za práci má být bit lékař???

občan lékař Ale vcelku jsou v balíku!  | 22. 02. 2010 10:17

na co si stěžují? To jamrují ,aby nebylo vidět jak rozšířují své impérium! Nakonec prběhla diskuse v rozhlase a je to jako s majiteli lékárén /ne lékárníci/!!! Zbytečné diskuse a řeči, péče po psa - viz škoní děti! OL

Jiří Antonín Votýpka Kdo zná ceny plomb v zahraničí?  | 21. 02. 2010 19:14

Vážení odborníci uveďte na těchto stránkách kolik stojí plomba a uveďte v jedné měně výši zdravotniho pojištění, které platí zaměstnavatelé a sami pojištěnci a též průměrný plat kvalifikovaného dělníka.Díky. V několika evropských zemích V Orinetu V USA V Jižní Americe V Africe případně i jinde. Moc děkuji.Pošlete to Zdravotním pojišťovnám, Stomatologické komoře a našim poslancům.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné