Zubaři se cizinců nebojí

Do Karlových Varů se chystají němečtí stomatologové i jiní specialisté. Měli by pracovat v soukromé klinice v lázeňském centru města. Jejich karlovarští kolegové se konkurence nikterak nebojí…

„I kdyby tady pracovalo hodně zahraničních zubařů v mnoha klinikách, pro nás neznamenají žádné ohrožení. Jednak poskytují v drtivé většině finančně náročnou péči, kterou si naši lidé nemohou dovolit, jednak mají karlovarští zubaři tolik pacientů, že by jim výpomoc jedině pomohla,“ komentuje situaci karlovarská stomatoložka Jana Jílková.

Podle šéfa oblastní stomatologické komory pro Karlovarský kraj Jana Knáry je třeba rozlišovat, zda zubař poskytuje péči ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami nebo u něj pacienti dobrovolně platí za výkon v hotovosti.

Rozdíly jsou také v tom, zda zubař pracuje v zaměstnaneckém poměru v privátní společnosti či samostatně.

„Kdyby u nás pracovali kolegové ze zemí Evropské unie a nebyli by zaměstnanci soukromé firmy, museli by mít povolení pro výkon praxe od České stomatologické komory a také osvědčení o odborné zdravotnické způsobilosti. Museli by také předkládat doklady o trestní bezúhonnosti,“ vysvětluje doktor Knára.

Podle zubařů také není jisté, zda se situace se zahraniční konkurencí v budoucnu neotočí o 180 stupňů. „Už teď řada cizinců upřednostňuje stomatologickou péči u českých doktorů s dobrou pověstí před předraženými ryze privátními klinikami. Vyplatí se jim to i finančně, a to zejména v případě, že jsou občany Evropské unie,“ vysvětluje doktorka Jílková.

Jestliže cizincům jejich domácí pojišťovna uzná nárok na léčbu a zaplatí jim poměrnou část za ošetření například v České republice, vyjde je to stále o dost levněji než doma.

Tak dochází k tomu, že naši zubaři už nyní ošetřují i Němce a další cizince. Je to však poměrně náročné – vždyť na jednoho zubaře v regionu připadá několik tisíc pacientů.

„Každý rok odchází do důchodu nepoměrně víc stomatologů, než jich absolvuje fakultu. Zubařů je málo a do nejbližší budoucnosti se nerýsuje žádné velké zlepšení,“ dodává šéf komory. J

eho kolega Pavel Jech se také domnívá, že zubaři z přílivu zahraniční konkurence do klinik strach mít nemusí. Vždyť daleko aktuálnější otázkou je, kdo vůbec bude u nás zuby normálním lidem léčit.

„Praktici stárnou, odcházejí na odpočinek, mladých je málo. Díru v trhu pak mohou zaplňovat kolegové z Pákistánu, Indie a podobně, jak je tomu například v Anglii,“ uvedl stomatolog s tím, že pokud se nezmění dotační politika státu do oblasti univerzitního vzdělávání zubařů, slunné zítřky pacienty nečekají.

Karlovarské noviny

Ohodnoťte tento článek!