Zubaři upozorňují na střet zájmů

Česká stomatologická komora si chce stěžovat Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost na autorizované firmy, které kontrolují rentgeny. Sdělí mu případy, kdy tyto firmy současně nabízejí nové přístroje…

Praha – Česká stomatologická komora si chce stěžovat Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost na autorizované firmy, které kontrolují rentgeny. Sdělí mu případy, kdy tyto firmy současně nabízejí zdravotnickým zařízením nové přístroje. „Jde o střet zájmů. Ty firmy dostaly glejt na to, aby rentgeny kontrolovaly a řekly, zda vyhovují. Když rentgen označí za nevyhovující a hned nabízí nový od jistého výrobce, kdo zaručí, že jde o objektivní verdikt,“ uvedl prezident komory Jiří Pekárek. Zvažuje, že se obrátí i na antimonopolní úřad.

Každé zdravotnické zařízení je ze zákona povinné podrobit jednou ročně zdroje záření, které používá, zkouškám dlouhodobé stability, které dělají autorizované firmy. Kontrolují se při nich vytipované parametry, podle nichž se zjišťuje, zda zařízení plní svou funkci, jak má.

(ika), Hospodářské noviny, 8.4.2002

Ohodnoťte tento článek!