Zubaři velí k útoku na ministrovu politiku

Předsedové oblastních stomatologických komor přijali v závěru ledna usnesení, v jehož čtyřech bodech se ohrazují proti politice ministra Ratha. Shodují se na tom, že Rath destabilizuje české zdravotnictví a ohrožuje kvalitu a dostupnost péče…

Varují jej před podobnými kroky do budoucna a jsou rozhodnuti zahájit protest formou intenzivního informování veřejnosti o situaci ve zdravotnictví a omezení provozu v květnu tohoto roku.

„Zpočátku informujeme všechny kolegy v oboru a pacienty, v květnu chceme dát pak hodně hlasitě najevo, co si o snahách ČSSD a ministra Ratha myslíme. Ty totiž ohrožují samotnou existenci praxí a oklešťují možnosti poskytované péče,“ zlobí se členka představenstva České stomatologické komory MUDr. Zuzana Vystrčilová.

„Ministersvo uložilo pojišťovně vystavit i zubařům dodatky smluv s takzvanými limity, což je velice nepříjemné jak pro nás, tak především pro pacienty. Taková opatření nás nutí omezovat péči, není možné jí poskytovat stejné množství ve stejné kvalitě za stejné peníze jako loni, když veškeré náklady rostou. Nemůžeme ignorovat ani fakt, že pacienti sami mají zájem o nadstandardní péči,“ argumentuje.

„Je navíc absurdní, že přestože my, stomatologové, jsme se chovali v rámci zdravotnického systému úsporně a zatěžovali tak systém pojištění méně než ostatní lékaři, jsme nyní svazováni nějakými limity. Logicky si klademe otázku, co se stane, až je vyčerpáme, budeme odmítat dlouho objednané pacienty, zavřeme ordinace a zůstaneme doma? Jak si stát představuje za takové situace garanci základní péče?“ klade si Vystrčilová společně s kolegy logicky otázky.

Stomatologové vyzvali také poslance a senátory, aby bez koncepce zdravotnictví schválené vládou a bez řádného legislativního procesu nepřijímali novely zákonů.

„Ministr se snaží některá opatření prosadit partyzánsky, oklikou přes poslance ČSSD je propašovává do jiných zákonů. Jeho snaha přitom jednoznačně vede ke znárodnění a socializaci zdravotního systému, což je rozhodně obrovský krok nazpět,“ jsou zubaři přesvědčeni.

Pokud by k něčemu podobnému mělo dojít, deklaruje stomatologická komora poněkud militantním článkem v usnesení již nyní, že v červnu do nového systému nevstoupí. Pro pacienty by to znamenalo, že by si ošetření u zubaře platili sami z vlastní kapsy.

„Mám-li mluvit za sebe, považuji to za absolutně krajní řešení, jde přece vyloženě proti pacientům a to my rozhodně nechceme. Pokud si člověk platí pojištění, má právo na odpovídající zdravotní péči. Vláda je ovšem svou politikou může dostat do situace, že ať bude pojištěn, na některou péči se to nebude vztahovat. Jsme k takovému jednání ale donuceni okolnostmi, nekoncepčním chováním Ratha,“ vysvětluje Vystrčilová ostrý postoj.

„Všichni, kdo pracují ve zdravotnictví, mají kvůli tomu strach o budoucnost, jednotlivé obory se proto ojediněle semkly, jsme naprosto jednotní. 24. února se přidáme k protestu ambulantních lékařů na Staroměstském náměstí,“ dodala.

Českobudějovické listy

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan Pospíchal

Zubaři skanzen socialismu, české zdravotnictví, opravdu těžce rozdýchávají. Argumentovat levičáckou myšlenkou, že zdraví není zboží, je v tomto oboru obtížnější. O život jde zřídka, proto se zubaři brání nadiktovaným cenám.

Ceny ve zdravotnictví jsou asi největší problém. Za komunistů lidé taky nevědli kolik co stoji, např. si mysleli, že rohlík stoji 20 hal a mléko 1,10 Kč apod. Ceny za léky, zdravotnický material, zdravotnické výkony např. určuje více či méně zkorumpovaný byrokrat společně s dodavatelskou firmou.

Nemá to nic co dělat s užitečnosti nabízené věci. A lidem je to jedno, protože to nejde z jijich kapsy, ale z kapsy společné. Lékařům to možná trochu vadí, ale ne zas tak moc, protože ty léky nemusí pojídat, až do té doby, než se stanou samy pacienty.

Ohodnoťte tento článek!