Zubaři žádají Julínka, aby zrušil Rathovu vyhlášku

Stomatologická komora žádá ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby zrušil vyhlášku o rámcových smlouvách, kterou vydal bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Novinářům to řekl v průběhu sobotní valné hromady stomatologické komory její prezident doktor Jiří Pekárek…

Podle vyhlášky zubaři musí pracovat pět dní v týdnu, celkem 35 hodin, aby mohli dostat smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Mnoho z nich ale tvrdí, že takové podmínky nezvládnou.

„Striktně uplatňovaná Rathova vyhláška by vedla k tomu, že by část zubařů musela odejít ze systému zdravotního pojištění pracovat bez smlouvy, tedy vyžadovat od pacientů platby v hotovosti,“ řekl doktor Pekárek. „Týkalo by se to asi 900 až 1000 kolegů, kteří jsou v důchodovém věku.“

Omezení by navíc velmi dopadlo na pacienty, a to proto, že zubařů je už dnes málo. Pacienti mají často velký problém sehnat stomatologa a navíc do pěti let má odejít do penze zhruba 2000 zubařů, což je asi třetina všech současných stomatologů.

„Mohlo by to skončit tak, že bychom se opravdu přestali smát, že bychom byli národ bezzubých lidí,“ prohlásil Pekárek a narážel tak na to, že pacienti by dlouho čekali na zubní ošetření.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath si ale myslí, že není povinností zubaře mít plný úvazek.

Vyhláška je nyní u Ústavního soudu, kam ji už dříve dal současný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Pan ministr udělá všechno pro to, aby to vyřešil,“ prohlásil mluvčí Julínka Tomáš Cikrt. Zdravotní pojišťovny čekají na rozhodnutí Ústavního soudu, jak řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Kdy se definitivně rozhodne o osudu vyhlášky, není zatím zcela jednoznačné, a tak zubaři žijí v určité nejistotě.

Právo

Zubaři žádají Julínka, aby zrušil Rathovu vyhlášku
Ohodnoťte tento článek!