Přejít na obsah

Zubařů je stále nedostatek a stárnou

zpět
14.7.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: media.rd.com

stomatologie, zubař | Zdroj: media.rd.com

 

Akutním nedostatkem zubařů trpí v současnosti Moravskoslezský kraj. Prokázala to analýza mapující zdravotnictví v regionu, kterou si nechalo zpracovat hejtmanství.

Každý zubař v kraji má víc o 136 pacientů, než ukazuje celostátní průměr.

Analýza mimo jiné uvádí, že kromě trvalého nedostatku stomatochirurgů je i alarmující počet ortodontů, odborníků zaměřených na léčbu nepravidelností chrupu.

„Zubařů je nedostatek, lidé musí dlouho čekat na ošetření. Navíc jsme také hluboko pod věkovým průměrem stomatologů, někteří z nich mají přes sedmdesát let,“ upozornil Karel Pustelník, vedoucí pracovní skupiny, která analýzu pro Moravskoslezský kraj zpracovávala.

Obdobná situace navíc panuje také u praktických lékařů. „V kraji máme šest set jedna praktiků. I jejich věková struktura je nevýhodná, vždyť nad sedmdesát let jich je 24 a v rozmezí 60 až 69 let jich v kraji působí 118,“ odhalil.

Kraj ale trápí nejen nedostatek, ale i vzdělávání stomatologů. Počet nových absolventů totiž každým rokem klesá.

„Problém je, že vzdělávání lékařů je pod dikcí ministerstva zdravotnictví. My jsme několikrát ministerstvo upozorňovali, že tu chybějí zubaři i lékaři v nemocnicích,“ povzdychla si vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petra Tomanová a dodala, že je možné, že situaci malinko zlepší lékařská fakulta, kterou bude Ostrava od září mít.

„Kraj moc dělat nemůže a zatím není řešení, které by to napravilo,“ netajila.

Podle Tomanové se přesto kraj snaží lékaře na sever Moravy nalákat, a to pomocí stipendií. „Ta jsou určena pro studenty pátých a šestých ročníků lékařských fakult. „Páťáci obdrží 2,5 tisíce měsíčně, šesťáci 5 tisíc měsíčně. Ale jen pokud se zavážou, že po absolvování studia budou tři roky pracovat v krajských nemocnicích,“ popsala.

O stipendia prý zájem je, za poslední školní rok hejtmanství vyplatilo milión a půl.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Karban, Právo

Komentovat článek: Zubařů je stále nedostatek a stárnou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zubařů je stále nedostatek a stárnou

Komentáře

další 4 komentáře
František Hastík Článek na objednávku.  | 14. 07. 2010 21:09

Zřejmě chce ostravská lékařská fakulta zřídit stomatologickou větev studia. Pokud není vyřešeno postavení zubařů v současném systému, nepřinese to žádný efekt, absolvanti budou miznout v zahraničí. Nebo se pokusí přenést studium stomatologie z Olomouce do Ostravy. Něco v tom ale bude, zubaři scházejí celostátně.

ola KECY  | 14. 07. 2010 15:05

souhlas. Všechny ambulantní služby- tedy nejenom zubaři, by se měli u nich zrušit smlouvy těchto lékařů s tzv. pojišťovnami. Smlouvu s pojišťovnou na ambulantní služby by měl mít pacient- podle jeho svobodného výběru, platit by v hotovosti a pak si nárokoval vrácení peněz zpět.

NATTER KECY  | 14. 07. 2010 14:04

Uměle vytvořená fantasmagorie ČSK. Sami zubaři (ti smluvní ) jsou brzdou a jakákoliv změna je vždy zametena pod stůl. Tudíž jen plky a kecy zástupců stomatologů, jen aby se o něčem mohlo kecat. A kudy vede cesta - ZRUŠTE všem zubařům smlouvy s pojišťovnou a hned jich bude dost .No holt se nebudou dělat totálky a jiné Íčkové hovadiny pravidelně dle NÁROKU pacienta , ale tehdy až bude nutno a ze své. Ale to nikdy nebude , že brzdy smluvní?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné