Zubní pohotovost se na nábřeží přesune až v únoru, v lednu zůstane ve fakultní nemocnici

stomatologie, zubař

Zubní pohotovost se v příštím roce opět přestěhuje. Druhé kolo výběrového řízení vyhrála městská poliklinika na Denisově nábřeží.

V prostorách Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně ale zřejmě zůstane ještě po celý leden následujícího roku.

Poliklinika vyhrála výběrové řízení již podruhé, v prvním kole se utkala s FN, která podala odvolání kvůli chybám v řízení. Do druhého kola už se ale nepřihlásila. Poliklinika však nyní nestihne vyřídit všechny formality do konce roku, stále totiž nemá v ruce rozhodnutí.

„To ještě nenabylo právní moci, v současnosti běží lhůta, kdy je možné podat odvolání. Až když bude jisté, že pohotovost budeme provozovat my, můžeme začít jednat s pojišťovnou. Proč se ale nemocnice odvolávala a pak se ani nepřihlásila do druhého kola, mi připadá přinejmenším divné,“ uvedl ředitel polikliniky Norbert Plch.

Fakultní nemocnice se odmítla k řízení vyjádřit. „O tom bohužel nic nevím, obraťte se na nemocnici,“ odkázal Deník jinam přednosta kliniky Antonín Zicha. „Nebudeme to komentovat,“ sdělila pak mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Roman Sviták, ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, která pohotovost provozuje, přiznal, že ani jemu nemocnice nevysvětlila, proč se druhého konkurzu neúčastnila. „Je ale pravda, že v tom prvním chyby skutečně byly,“ omlouvá jednání FN Sviták.

Poliklinika zvítězila díky výhodnější finanční nabídce. „Roční provoz vyjde provozovatele na necelých pět milionů korun ročně,“ uvádí Plch. FN kvůli obrovským frontám, které se na pohotovosti tvoří o víkendu, chtěla posílit služby o jednoho lékaře.

Tím se navýšila cena na osm milionů. „Během měsíce provozování pohotovosti navíc ale cena zůstane stejná jako v minulém roce, peníze navíc tedy neutratíme,“ dodává Sviták. Na poliklinice se bude ve službách střídat 30 zubních lékařů. „Ve všední dny přes noc tam bude jeden, o víkendu dva,“ říká Plch.

Řada lidí přesunutí pohotovosti zpět na polikliniku vítá. Stěžovali si totiž na dlouhé čekání v nemocnici i na špatnou dostupnost. V dubnu dokonce sepsali petici, v níž žádali vrácení pohotovosti na Denisovo nábřeží. „Pacienti si stěžují na to, že se nemohou v noci vůbec do fakultní nemocnice dostat. Jediná možnost je asi taxík. Další se vrací ve všední dny, protože by se tam nedočkali, a raději trpí celý víkend,“ popisovala tehdy Deníku nejčastější námitky proti přesunu pohotovosti vrátná polikliniky Libuše Hůrková.

Zubní pohotovost fungovala na Denisově nábřeží asi osmdesát let.

Ohodnoťte tento článek!