Přejít na obsah

Zubová: Zdravotní poplatky jsou hloupý krok

zpět
4.3.2009

Poslankyně za zelené Olga Zubová předložila zákon, kterým chce výrazně ovlivnit české zdravotnictví. Posvítit si totiž chce na chystané slučování zdravotních pojišťoven...

Téměř každá zmínka, která se o vás v médiích objeví, je uvedena slovy: „rebelka Zubová“. Jinak tomu není ani po víkendové republikové radě zelených. Jste programově vždy proti svému předsedovi?

To určitě ne. Všimli jste si například, že jsme s Věrou Jakubkovou obě nedávno podržely Bursíka při hlasování o vládním návrhu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, a to na rozdíl od mnoha vládních poslanců? Naše takzvané rebelství není namířeno proti stranickému šéfovi, i když jenámto často podsouváno. Když jde o dobrou věc, máMartin Bursík naši podporu. Aže senám tak říká? Stačí párkrát použít vlastní hlavu a nehlasovat jako ovce se zbytkem „stáda“. Jsem překvapená, jak málo se mezi poslanci ctí pravidlo hlasování podle nejlepšího svědomí. Vždycky, když jsme s kolegyní Jakubkovou obhajovaly na klubu odlišné stanovisko, vzbudily jsme podezření Martina Bursíka z nějakých dohod s opozicí. Podpořit návrh z jiné než koaliční dílny se rovná téměř vlastizradě.

Vy se nyní ve sněmovně ale prezentujete hlavně jako spolupředkladatelka návrhu, který má zabránit účelovému slučování zdravotních pojišťoven. Proč?

Návrh je veden dobrým úmyslem zamezit tomu, aby nově vzniklý subjekt nepohltil dobře fungující zdravotní pojišťovnu. Objevují se ale i protiargumenty v souvislosti s novou situací, kterou je ekonomická krize. Tady naopak někteří odborníci poukazují na to, že sloučením více zařízení je možné ušetřit nemalé finanční prostředky na zaměstnancích, reklamě, zařízení, technickém vybavení budov atd. Všechny argumenty dobře vážím. Nechci udělat chybu. Určitě budu chtít znát stanovisko všech subjektů, jichž by se změna týkala. A klidně návrh přehodnotím, budeli zřejmé, že by nebyl ku prospěchu. Přiznat omyl považuji za normální.

Zdravotnictví je neustále středem politického zájmu všech stran. Někdy se zdá, že nejde ani tak o věc, ale o jednoduché získávání politických bodů. S kterými vládními návrhy reformy zdravotnictví jste měla největší problém?

Největší „masakr“ se odehrál samozřejmě kolem zdravotnických poplatků. Bylo těžké najít kompromis zeleného programu, koaliční dohody a vlastního přesvědčení. Poplatky považuji za hloupý krok, kterým rozhodně neměla být odstartována reforma zdravotnictví. Náš stranický program s jistými poplatky počítá, není ale specifikováno, koho a do jaké míry se týká. Mámjednoduchý návod: poplatek za hospitalizaci, recept a pohotovost. Žádné poplatky u praktiků, žádné kombinace doplatků a poplatků u léků.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Zubová: Zdravotní poplatky jsou hloupý krok

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zubová: Zdravotní poplatky jsou hloupý krok

Komentáře

dalších 20 komentářů
Sydney Hall Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Zubovová tomu nerozumí!  | 5. 03. 2009 15:19

To je trošku nedorozumění a posun ve významu. Poplatky, pokud zůstane pouze u nich, jsou samozřejmě nesmysl. Ale kolegyni se v souvislosti s nimi podařilo udělat ten první krok. S touto dovedností už to půjde lépe.

Bohumír Šimek Re:Re:Zubová tomu nerozumí  | 5. 03. 2009 11:46

Zčásti lze s Tebou souhlasit. Jen mám pocit, že jsi svým myšlením příliš uvíznul v náruči ČSSD. Osobně neznám nikoho, kdo by nemohl navštívit svého lékaře, kdo by si nemohl dát o pivo méně a místo něj jít ke svému praktickému lékaři. V tomto mám jinou zkušenost!

čtenář pozorný Re:Re:Zubová tomu rozumí  | 5. 03. 2009 06:10

Pane kolego, zkuste někdy v zápalu bušení do klávesnice ignorovat vaše podvědomí, a vynechte imbecilní přídomky, kterými titulujete vaše názorové oponenty. Viz poslední označení kolegů Šmatláka a Jojka. Tato označení nemají vypovídající hodnotu o nich, ale o vás.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné