Zůstat v nemocnici s dětmi? Půjde to, ale v jiném pokoji

Titulní obrázek

Tomáš Julínek poslal vládě ke schválení svou „malou“ reformu zdravotnictví, kterou podle něho pacienti – na rozdíl od poplatků – ocení. Od příštího roku lidem slibuje rychlejší záchranku i spoustu nových práv. Rodiče malých dětí by například měli dostat zákonné právo na to, aby mohli být s dítětem v nemocnici…

Julínek to považuje za natolik důležitou změnu, že si ji jeho ODS dala i na předvolební plakáty.

„V některých nemocnicích rodiče s dětmi už dnes být mohou, ale v mnoha je to velký problém,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Jenže absolutní právo na to, aby mohli rodiče spát s dítětem na pokoji, mít Češi ani dál nebudou. „Nemocnice bude muset zajistit, aby mohl být rodič svému dítěti nablízku i v noci. Třeba v jiném pokoji,“ upřesňuje Cikrt.

Třeba v brněnské fakultní nemocnici mají pro rodiče, kteří se už nevejdou k dětem na pokoje, speciální ubytovnu.

„Rodiče jsou sice někdy rozmrzelí, že nemůžou být s dítětem na pokoji, ale když je třeba, tak je k dítěti zavoláme,“ tvrdí šéf brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

Lidovcům se nelíbí potraty

Julínek také chce uvolnit pravidla pro potraty. Chce, aby nově mohly na potrat i ženy, které v Česku nemají trvalé bydliště. S tím ale narazí u lidovců.

„Pro liberalizaci potratů ruku nezvedneme,“ říká rezolutně jejich šéf Jiří Čunek. Julínek ale od svého plánu ustoupit nechce.

„O pravidlech pro interrupce bude ještě jednat koalice,“ připouští Julínkova náměstkyně Markéta Hellerová (ODS).

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz

Ohodnoťte tento článek!