Zuzana Roithová: „Odvolání šéfa nemocnice bylo chybou“

Titulní obrázek

Svůj nesouhlas s nedávným odvoláním Jana Feřteka z funkce ředitele a současně předsedy představenstva Pardubické krajské nemocnice dala najevo také Zuzana Roithová. Podle jejího mínění není důvodem k odchodu ředitele nemocnice její hospodaření, ale spíše osobní spor s radním Josefem Janečkem…

Svůj nesouhlas s nedávným odvoláním Jana Feřteka z funkce ředitele a současně předsedy představenstva Pardubické krajské nemocnice dala najevo také bývalá ministryně zdravotnictví a současná europoslankyně Zuzana Roithová.

Spíše osobní spory

Podle jejího mínění není důvodem k odchodu ředitele nemocnice její hospodaření, ale spíše osobní spor s radním Pardubického kraje zodpovědným za oblast zdravotnictví Josefem Janečkem.

„Jsem přesvědčena, že odvolání ředitele Feřteka po třinácti letech nebývale úspěšného řízení pardubické nemocnice je špatným krokem. Důvody, které byly zveřejněny nejsou vůbec přesvědčivé, protože management plnil beze zbytku reálné úkoly, které mu zadala valná hromada,“ konstatovala ve svém prohlášení Zuzana Roithová. „Je – li něco neprůhledné a chybné, tak to není hospodaření pardubické nemocnice, ale systém paušálních úhrad za nemocniční péči podle historického základu objemu péče,“ řekla europoslankyně. „Paradoxní je, že kdyby nemocnice byla financována podle počtu a struktury ošetřených pacientů v závislosti na diagnóze, byla by v zisku,“ sdělila Zuzana Roithová.

Podle ní dnešní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví navíc dává nemocnicím jen čtyři procenta nárůstu paušálních plateb, zatímco inflace je sedm procent. „Proto se obávám, že skutečným důvodem je asi opravdu jen osobní spor ředitele a radního Josefa Janečka o koncepci pardubického zdravotnictví,“ informovala náš Deník europoslankyně zvolená za KDU – ČSL. Již dříve kritizoval způsob odvolání Jana Feřteka z funkce předsedy představenstva a ředitele Pardubické krajské nemocnice její stranický kolegaRomanLínek.

Vicehejtman Pardubického kraje se dokonce rozhodl rezignovat na svůj post šéfa dozorčí rady nemocnice. „Respektuji odvolání Jana Feřteka z obou funkcí jako suverénní rozhodnutí potřebné většiny v Radě Pardubického kraje, která u Pardubické krajské nemocnice plní roli valné hromady,“ nechal se před několika dny slyšet Roman Línek. „Osobně jsem ale v dané chvíli a daným způsobem s odvoláním Jana Feřteka nesouhlasil, nepodpořil jsem ho a je pro mne těžko představitelné, abych nadále bez mrknutí oka zůstal předsedou dozorčí rady,“ prohlásil vicehejtman.

Nesouhlas s odvoláním Jana Feřteka už dříve vyjádřili zaměstnanci nemocnice ve svém prohlášení zaslaném Pardubickému deníku i zástupci Profesní odborové unie zdravotních pracovníků a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Pardubické krajské nemocnice,která sdružuje na pět stovek zaměstnanců.

Začal boj o voliče?

„Mám dojem, že mé obavy z toho, aby tato kauza nebyla předzvěstí nějakého předvolebního boje a celá nemocnice se pak včetně zaměstnanců a pacientů nestala rukojmím politických stran v zápase o voliče, se už pomalu, ale jistě naplňují,“ svěřil se Deníku se svými pocity jeden z pracovníků pardubické nemocnice.

Více informací o celé kauze najdete také na webové adrese: www.pardubicky. de nik.cz/prohlaseni

Tomáš Dvořák, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!