Zvláštní morálka stomatologů

„Často se mne ptají, co říkám současné politické situaci. Říkávám, že ta situace je vcelku normální a odpovídá tomu, pro jak vysoký stupeň demokracie máme mezi společenskými, a tedy i politickými elitami předpoklady,“ píše v komentáři ministryně Milada Emmerová. Reakce lékařů čtěte v článku…

Často se mne ptají, co říkám současné politické situaci. Říkávám, že ta situace je vcelku normální a odpovídá tomu, pro jak vysoký stupeň demokracie máme mezi společenskými, a tedy i politickými elitami předpoklady.

A jaké jsou? Desetiletí, ba i staletí žily u nás celé generace lidí v nějakém područí. Po celá léta jsme se nemohli svobodně rozhodovat sami o sobě.

To v nás muselo nutně zanechat obrovský vliv a podle filozofů, sociologů i politologů nepůjde tento vliv odstranit najednou a už vůbec ne rychle.

Podle mého názoru v naší dnešní společnosti převažuje bezbřehá touha po moci a po penězích, a nejenže ji mnozí už ani neskrývají, ale naopak, hlásí se k ní naprosto otevřeně.

Připadá mi, že aktuálními nositeli takovéto touhy jsou v současné době ve zdravotnictví stomatologové. Ta skupina odborníků, která je na tom od samého počátku našeho novodobého vývoje nejlépe.

Přesto, nebo právě proto, se zrovna oni naučili nejvíce ze všech poměřovat kvalitu života hmotnými statky. Ukažte mi, prosím, šikovného zubaře, který ekonomicky žije na okraji společnosti.

Oč hůř jsou na tom třeba internisté – buďme otevření – v bývalých okresních nemocnicích, začasté převedených na obchodní společnosti. A oč hůř jsou na tom úplně jiné skupiny obyvatelstva této země.

Nehovořila bych proto ani tak o politické jako spíš o společenské situaci. Jak už jsem uvedla, od té politické situace se snad ani více očekávat nedalo a nedá.

Avšak společenská situace mne velmi znepokojuje. Je snad morální, aby si stomatologové s hrubými příjmy nad 100 000 Kč měsíčně brali pacienty za své rukojmí a vyhrožovali jim přímými platbami, když jim chce ministerstvo zdravotnictví „diktovat“, kolik mají platit svým zaměstnancům?

Přitom i to je nesmysl, ministerstvo chce pouze, aby se i u nás stalo normou to, co je normou všude jinde, tj. aby bylo stanoveno, jakou životní úroveň má zaměstnavatel zaručovat svému zaměstnanci.

Je snad morální, aby to byli právě zubaři, kteří pod záminkou, že je jich málo a bude jich ještě míň, když údajně stát do budoucna nedá více peněz na přípravu nových stomatologů, odmítali české pacienty a raději za eura „na dřevo“ spravovali zuby cizincům?

Je snad morální, aby zrovna stomatologové, kteří už od začátku pojišťovenského systému vybírají v hotovosti (a já chci věřit, že je to vždy proti účtence), chtěli vybírat v hotovosti téměř všechno, když vědí, že v zemi není pokladenský systém a že tudíž žádná pojišťovna lidem vynaložené peníze nevrátí?

Prezident stomatologické komory Jiří Pekárek, který se ostatně vyjadřuje k mé osobě čím dál tím drsněji, řekl onehdy, že si „pletu současnou dobu s dobou dávno minulou“.

Já stojím ale nohama na zemi a vím, jaké mají lidé finanční možnosti. Proto říkám – jestliže byste svůj záměr uskutečnili a stali se nesmluvními lékaři s nárokem na přímou platbu v hotovosti, pak bychom brzy viděli, jak byste se uživili.

Jsem přesvědčena, že nikoliv tak, jak o tom někteří z vás v noci sní. Možná že pak uvidíme, kdo jaké si vlastně plete doby. Nehledě na to, že lidská i profesní morálka by měla platit, ať je doba jakákoliv.

Milada EMMEROVÁ, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: MUDr. Jan Radotínský

Kupodivu tou morálkou (za kterou bychom měli pracovat) nezaplatíme ani daně na Finančním úřadu, ani faktury, ani si nekoupíme chléb v obchodě…… Dokonce ani personál nechce pracovat za morálku, světe div se ! Již Féničané vymysleli peníze a s výjimkou směnného obchodu v prvobytně pospolné společnosti jsou i služby oceňovány penězi a nikoliv morálkou.

Uživatel: René Foltán

I když nejsem zrovna velkým fanouškem pana prezidenta Pekárka, musím mu dát plně za pravdu. Paní ministryně je opravdu úplně mimo realitu a zcela evidentně se neodprostila od své komunistické minulosti. Takovou změť demagogie a účelových lží jsem opravdu již dlouho nečetl. Stomatologů je málo a když se rozhodnou odejít ze systému veřejného pojištění je to jejich svobodná vůle. Paní ministryně neví co je svoboda, nechce ji přijmout a nikdy se své rudé minulosti neodprostí. Je nejvyšší čas, aby odešla tam kam všichni bolševici patří. Na smetiště dějin a ne do ministerského křesla. SALVE!

MUDr. Tomáš Rozsíval

Při četbě článku paní Emmerové jsem potajmu zamáčkl slzu. Ach, jak se nám všem stýská po onom státním dirigismu, kdy z nás lidé podobného ražení dělali blbce a směšnými platy 3 600 měsíčně hrubého nás korumpovali. Opětné rozeštvávání mezi skupinami obyvatel je typickým projevem nastudovaných teorií Marxe a Engelse o boji protikladů a nesmířitelného boje tříd. To má tato paní všechno z tzv. VUMLU. Předpokládám, že žije ještě pár inteligentních jedinců, kteří si pamatují, co to bylo za světovou školu, z níž se poté rekrutovali všichni ti CSc. a RSDr. a dále naši reformovaní ředitelé porevolučních nemocnic a posléze renomovaní politici. Z celé té citové protruse vážené dlouholeté soudružky doktorky se mi chce soudruzi blít. Čest Vaší práci, ale raději se už vraťte do hrobu.

Uživatel: MUDr. Martin Vedral

Se zájmem jsem si přečetl „úvahu“ soudružky Emmerové. Nelze než komentovat. Stmatologové s hrubými příjmy nad 100.000,- Kč jsou samozřejmostí. Po zaplacení mezd svých zamestnanců, povinných odvodů, nájmů, splátek a podobně jim pro ně a jejich rodiny až tak moc nezbude. Ano. Jistě více než internistovi v okresní nemocnici. Leč takový je život a pokus soudružky Emmerové zasít rozkol mezi různé kategorie lékařů považuji za přinejmenším nestoudný. Naopak, jeko lékař a „nestomatolog“, nyní kolegům stomatologům držím palce a jen sním o tom, že podobné aktivity jako ČSK by mohla vyvíjet i ČLK (která je však zcela pod vlivem soudružky Emmerové a její strany). Neodpustím si ještě poznámku. Desítky let jsme žili v područí. Desítky let jsme žili i v područí totalitní KSČ, ve které byla soudružka Emmerová tak aktivní. Desítky let jsme žili v područí podobných soudružek. Musí to tak být i nadále?

Ohodnoťte tento článek!