Zvolen nový předseda lékařských odborů

Novým předsedou lékařského odborového klubu (LOK) zvolili v úterý delegáti mimořádného sněmu jednapadesátiletého radiologa z pražské Fakultní nemocnice královské Vinohrady Martina Engela. Po odstoupení Milana Kubka, který se funkce vzdal, když byl zvolen prezidentem ČLK, Engel lékařské odbory dočasně vedl…

Praha –

Spolu s Engelem povedou organizaci se zhruba pěti tisíci členy dva místopředsedové – primářka patologie z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jana Vedralová a Lukáš Velev, chirurg jihlavské nemocnice.

Engel je třetím předsedou v historii LOK. Organizaci založil a jejím prvním předsedou byl současný ministr zdravotnictví David Rath. Engel dnes novinářům řekl, že podporuje Rathovy kroky. LOK vítá zákon o neziskových nemocnicích, který nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

LOK podle Engela nesouhlasí s akcemi soukromých lékařů, zubařů a lékárníků a k jejich protestu 26. května se nepřipojí. „Je to zpolitizované, protestů se nezúčastníme,“ řekl Engel po svém zvolení novinářům. Za svůj hlavní úkol považuje zlepšení odměn lékařů a sester. Nemocnice by měly dávat na mzdy zhruba polovinu svých příjmů, cílem LOK je, aby tento podíl časem stoupl až na 65 až 70 procent.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

LOK bude prosazovat jednotnou mzdovou tabulku ve zdravotnictví, uvedl Engel. Dosud jsou placeni lékaři ve státních a soukromých nemocnicích podle odlišných mzdových předpisů.

Úterního mimořádného sněmu se zúčastnil i Rath. LOK již dříve uspořádal petici na podporu zákona o neziskových nemocnicích, který Rath prosazuje. Pod peticí získal na 20 tisíc podpisů.

ČTK

Zvolen nový předseda lékařských odborů
Ohodnoťte tento článek!