Přejít na obsah

Zvrácené ceny pilulek

zpět
11.1.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: www.aok-bv.de

léky | Zdroj: www.aok-bv.de

 

Systém plateb za léky v Česku připomíná Kocourkov. V některých případech dokonce platí absurdní pravidlo, že pokud krabička obsahuje méně tablet, jsou výrazně dražší.

Krabička s padesáti pilulkami stojí 333 korun. Je tak o sedmdesát korun dražší než tatáž s šedesáti. Je to podivné, ale je to tak. Jde o lék Ramipril a zdaleka není jediný, který v Česku do kategorie medikamentů s absurdní cenovou škálou patří.

„Vidíte? Stejný lék, stejná účinná látka, stejná gramáž,“ ukazuje na dvě krabičky Ramiprilu Emil Zörner z České asociace farmaceutických firem. „Je to jedna z nejužívanějších tablet na vysoký tlak.“

Příkladů je možné nalézt více. Nejčastěji jde o léky na tlak, cholesterol a nervy, ale i léky na choroby vzácnější. Třeba za dvacet pilulek Topiramátu na epilepsii dá pojišťovna 576 korun, zatímco balení s třiceti prášky stojí 493 korun. Podobné je to s Quetapinem na nervy - dvojnásobné balení stojí o polovinu méně.

Na českém trhu jsou zhruba čtyři tisíce regulovaných léků. Převrácené ceny se týkají několika desítek z nich.

Česká specialita

Vyšší ceny za méně pilulek, to je česká specialita. Může za ně způsob, jakým stát ceny a úhrady léků určuje. Podle odborníků je jedním z nejsložitějších na světě.

Původní systém, kdy se o lécích rozhodovalo za zavřenými dveřmi na ministerstvech financí a zdravotnictví, se totiž nezdál EU. Česku za to před dvěma lety hrozila dokonce žaloba u Evropského soudního dvora v Lucemburku.

Dnes se proto vše musí řešit v transparentním správním řízení. K cenám se smějí vyjadřovat pojišťovny i výrobci. Systém však selhal. Státní ústav pro kontrolu léčiv, který řízení vede, však práci nestíhá. Zatímco zákon mu ukládá přehodnotit ceny jednou ročně, za uplynulé dva roky ještě se všemi ani nezačal.

„Pokud by systém skutečně fungoval, ušetřil by miliardy. Ceny by se každým rokem snížily až o čtvrtinu,“ hodnotí situaci farmakoekonom Jindřich Graf. To se ovšem neděje.

Podle Zörnera totiž úředníci pracují nesystematicky. „O každém léku rozhodují v jiném období. A protože se cena stanoví podle toho, kolik za lék v té době platí vybrané evropské země, jde vždy o loterii. Ceny mohou ovlivnit třeba slevové akce,“ vysvětluje.

Nejíme, nespíme

Ústav se ovšem hájí: nestíháme. „Zaměstnanci nejedí a nespí, snaží se ze všech sil nedostatky napravit. Využíváme i externích expertů. Řízení, která vyžaduje zákon, se však táhnou donekonečna,“ popisuje v praxi šéf ústavu Martin Beneš.

Na vady už prý upozorňoval i parlament. Chtěl, aby zákon změnil. „Většího zájmu se ale opakovaně dopřává poplatkům,“ tvrdí Beneš.

Příliš aktivní není ani ministerstvo zdravotnictví. Loni přišlo pouze s návrhem přechodného opatření plošně snížit o několik procent ty ceny a úhrady, které revizí neprošly. To obsahuje také Janotův balíček. V něm úřad nepřímo vyčíslil i škody, které systém působí.

„Pokud se ceny léků sníží alespoň o sedm procent, lze očekávat úsporu až tři miliardy korun,“ řekl náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Janotův balíček je ale znovu v rozporu s evropskou legislativou. „Opět se totiž ztrácí možnost odvolání,“ upozorňuje právník České lékárnické komory Jaroslav Maršík. A někteří výrobci už skutečně hrozí žalobami na stát.


Autoři

Veronika Rodriguez, Týden

Související články

11.1. Jurásková: Doplácí-li se za léky víc, zasáhnu Jurásková: Doplácí-li se za léky víc, zasáhnu
26 příspěvků
19.11. Nové léky mohou ušetřit miliony. Chybí jim ale razítko Nové léky mohou ušetřit miliony. Chybí jim ale razítko
8 příspěvků
7.8. Korupce v lékové sféře Korupce v lékové sféře
53 příspěvků

Komentovat článek: Zvrácené ceny pilulek

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zvrácené ceny pilulek

Komentáře

dalších 28 komentářů
lékárník2 politická zvůle  | 14. 01. 2010 11:13

myslím - nemyslím... Problémem našeho zdravotnictví je nadužívání zdravotní péče a léků. Takže se vyhazují peníze za banality a chybí jinde. RP byly prvním reálným pokusem, jak tento "švédský stůl" trošku omezit. Jak se to povedlo či nepovedlo je jiná otázka, po dvouleté zkušenosti v lékárně si myslím, že u léků byly špatně postaveny, staly se nástrojem konkurenčního boje. Ale to se dalo čekat, nakonec na to naše komora upozorňovala už na začátku. Ale bylo to holt politické rozhodnutí. Technické provedení je věc jiná, ale soudím, že v principu jsou takové poplatky správné, jak u lékaře, tak za léky. Nakonec třeba v Rakousku či Německu se platí taky a nezpochybňuje je ani tamnější levice, ba neopak. Váš názor je odvážný, myslím že nedokazatelný tak jako nevyvratitelný.

Apech politická zvůle  | 13. 01. 2010 17:54

Opravdu si myslíte, že regulační poplatky byly zavedeny proto, aby něco regulovaly? Ale kdeže, to by nesměly být postaveny tak diletantsky, jak byly postaveny. Primárním cílem bylo něco zcela jiného. Měly odvést pozornost od transformace finančních toků ve zdravotnictví směrem ke spřáteleným veksláckým velkokapitalistům, kteří by prostřednictvím novodobých soukromých OÚNZů vyssávali peníze ze zdravotní daně a odváděli desátky svým drahým kamarádům v parlamentu. Vždyť se podívejte, jak se nám díky Julínkovsko-Šnajdrovské partičce z MZd rozlezl po republice Agel! Řetězcům se silným kapitálem a jejich nekalými konkurenčními praktikami nemůže čelit žádný z nás drobných soukromníků, ať už lékařů nebo lékárníků. Já osobně vítám každou aktivitu, která jde proti soukromým řetězcům, protože ty převálcují každého. Tahanice o RP je jen politický boj o voliče, kteří do podstaty problému nevidí a ani nejsou schopni ji pochopit. A že v tomto boji bohužel trpí i nevinní, to je pravda. Tak už to prostě v bitvách chodí.

BLB politická vůle  | 12. 01. 2010 09:33

Na strucích zdravotnictví visí jak ODS tak i ČSSD. V tom není rozdílu!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné