Zvýhodnit zdravé? Problém

Zavést co nejdříve systém plateb za diagnózu chtějí ambulantní lékaři a zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. „Situace, kdy jedné nemocnici za operaci žlučníku platíme sedm tisíc, jiné 21 tisíc, je neúnosná,“ říká Vladimír Kothera z vedení svazu zdravotních pojištoven…

Plzeň –

Pokud by zákon stanovil platby za diagnózu, všechny nemocnice by dostávaly za stejnou operaci stejně. Zdravotnické zařízení, které by výkony provádělo draze, by pak podle Kothery prostě neobstálo.

„Pokud chce někdo zahajovat reformu zdravotnictví zvyšováním platů, a to v době, kdy dluhy na zdravotním pojištění dosahují 17 miliard korun, není to reforma,“ uvedl k problému hejtman plzeňského kraje Petr Zimmermann.

Koncepce podle Zimmermanna nerespektuje, že ekonomické problémy se mají řešit ekonomickými nástroji a ne zvyšováním byrokracie, kdy se zaváděním různých komisí či center posiluje moc úřední.

„Pokud někdo zahajuje reformuzdravotnictví zvyšováním platů, a to v době, kdy dluhyna zdravotním pojištěnídosahují 17 miliard korun,není to reforma,“ říká Petr Zimmermann.

„Na nemocenských dávkách je v Česku nejvíce lidí v Evropě, pak nezbývají peníze pro zdravotní pojišťovny,“ připomněl další z problémů zdravotnictví Kothera. Dotýká se to i zdravotních pojišťoven, protože v době nemoci se neodvádí pojišťovám pojistné. Řešením by podle něj bylo propojení zdravotního a nemocenského pojištění, aby mohly pojišťovny zvýhodňovat lékaře i pacienty, kteří by vykazovali menší nemocnost.

Plzeňský deník

Ohodnoťte tento článek!