Zvýšení plateb státu do zdravotnictví Kalousek nepodpoří

Miroslav Kalousek, TOP 09,

Zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nepodpoří. Sněmovna hlasy opozice vyzvala v březnu vládu, aby zvýšila měsíční platbu za státní pojištěnce o 50 korun, tedy na 773 korun. Zdravotnictví by to každý rok přineslo navíc 3,6 miliardy, ročně dají zdravotní pojišťovny na péči přes 220 miliard korun.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) hodlá o navýšení plateb vládu požádat. Soudí, že se podařilo zdravotnictví zefektivnit, takže pokud by tam přišly další peníze, budou využity efektivně. Na zdravotnictví dopadá zvýšení DPH a růst dalších nákladů, úhrady pojišťoven ale nerostou.

„Já naprosto chápu každého ministra zdravotnictví, který to čas od času musí zkusit. Věřím, že pan ministr Heger pochopí, že jakýkoli ministr financí se k tomu musí stavět negativně,“ řekl Kalousek.

Výše platby za státní pojištěnce se již čtyři roky nemění. O navýšení těchto plateb žádal Heger loni vládu neúspěšně. ČTK už dříve řekl, že velmi pravděpodobně návrh předloží znovu, nebo bude požadovat „nějaké jiné mechanismy, které by kompenzovaly zdravotnictví růst DPH a mezd zdravotníků“. Situace státního rozpočtu podle Hegera ale nedává velkou naději, že s tím vláda bude souhlasit.

Ohodnoťte tento článek!