Přejít na obsah

Zvýšení platového tarifu po získání specializované způsobilosti

zpět
24.5.2007

Získáte specializovanou zpsůobilost a nadřízený navrhne zvýšit váš plat ihned ode dne platnosti potvrzení. Osobní oddělení vaší nemocnice vám však předá nový platový výměr, který má začít platit až téměř za dva měsíce. Je takový postup spávný? Celý dotaz lékařky a odpověď právníka najdete v článku...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Dne 12. března 2007 mi ministerstvo zdravotnictví uznalo specializovanou způsobilost. Na potvrzení je uvedeno

stejné datum. Poštou jsem ho získala 2. dubna a ihned ten samý den jsem potvrzení donesla na osobní oddělení. Nový platový výměr mi byl zaslán s datem účinnosti od 1. května. Bylo mi zděleno, že to je tak podle zákoníku práce. Můj vedoucí oddělení mi navrhoval zvýšení tarifu od 12. března, to však bylo osobním oddělením nemocnice zamítnuto. Ráda bych věděla, zda jde o správný postup a pokud ne, jak se lze bránit? Děkuji MUDr. Martina Kučerová

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, finanční odbor, oddělení mezd ministerstva zdravotnictví

Podle § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, zařazuje zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které je v katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon po něm požaduje.

Po lékaři, který dosud nezískal specializovanou způsobilost, nemůže podle § 4 odst. 2 a § 5 odst. 3 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti, požadovat samostatný výkon práce.

Z toho jednoznačně vyplývá, že zaměstnavatel nesmí lékaře z titulu získání této způsobilosti přeřadit do vyšší třídy dříve, než se o ní hodnověrně dozví a než v souladu s touto skutečností upraví i jeho pracovní náplň.

To mohl v uvedeném případě učinit nejdříve ve dnech následujících po předložení příslušného potvrzení, tj. po 2. dubnu 2007.

Důvody, proč tak učinil až s účinností od 1. května 2007, mohou vyplývat z administrativní náročnosti (zpracování, projednávání a schvalování nové náplně i úpravy platu) nebo i ze snahy nevymezovat novou pracovní náplň a tím do jisté míry zasahovat do chodu jednotlivých oddělení v průběhu měsíce. O vhodnosti tohoto postupu je sice možno diskutovat, v žádném případě ale není v rozporu s platnými předpisy.

Pro zařazení do platové třídy je rozhodující, jak již bylo úvodem řečeno, nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel po zaměstnanci požaduje. A není pochyb o tom, že tento požadavek zaměstnavatele musí být v prvé řadě v souladu s potřebami pracoviště.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zvýšení platového tarifu po získání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné