Přejít na obsah

Zvýšení platu po složení atestace

zpět
8.8.2007

Přináší nový systém atestací také nový způsob odměňování lékařů? Má lékař, který získal atestaci již podle nových pravidel, nárok na stejnou platovou třídu jako jeho služebně starší kolega? Dotaz čtenáře a právní rozbor čtěte v článku..

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Koncem roku 2006 mi ministerstvo zdravotnictví uznalo specializovanou způsobilost. Kopii potvrzení jsem odevzdala zaměstnavateli ihned po doručení. Na rozdíl od kolegů s atestací II. stupně, kteří po složení II. atestace byli zařazeni do vyšší platové třídy, mám plat stále stejný. Zajímalo by mne, dle čeho zaměstnavatel určuje, koho do vyšší třídy zařadí, a koho ne. Vykonávám stejnou práci jako kolegové, jediný rozdíl mezi námi je v tom, že oni skládali II. atestaci, zatímco mne byla atestace uznána na základě I. atestace a licence ČLK.

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví

Podle 123 odst. 2 zákoníku práce a § 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které je v katalogu prací (nařízení vlády č. 469/2002 Sb., kterým se stanoví katalog prací a kvalifikační předpoklady a kterým se mění nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění) zařazena nejnáročnější práce jejíž výkon po něm požaduje.

Lékař, který získal specializovanou způsobilost, a po němž zaměstnavatel požaduje, aby samostatně poskytoval preventivní, diagnostickou a léčebnou péči, má proto nárok na zařazení do 13. platové třídy. Přitom není rozhodující, zda mu tato specializovaná způsobilost byla přiznána na základě I. atestace a praxe nebo licence (§ 44 odst. 1 zák. č. 95/2004 Sb.), nebo na základě II. atestace.

Důvody, proč zaměstnavatel vyšší platovou třídu tazatelce nepřiznal, pomineme-li možnou chybu na jeho straně, mohou spočívat jedině v tom, že po ní samostatnou preventivní, diagnostickou a léčebnou péči z nějakého důvodu nepožaduje.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Zvýšení platu po složení atestace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Zvýšení platu po složení atestace

Komentáře

dalších 8 komentářů
???  | 9. 08. 2007 16:27

Je to sice hezké, ale někdo tu druhou atestaci složit musel, učil se, musela ho podporovat rodina, kolegové i nadřízení, stálo ho to čas a nervy a měl tudíž dostat ještě více...

Igor Mazoch Re:Re:zvýšení platu po složení atestace  | 9. 08. 2007 09:49

Ale pracuji. Jen jsem chtěl podotknout, že by to nemělo být hlavní kriterium. Určitě znáte NĚKTERÉ kolegy, kteří se dvěma atestacemi a několika akademickými tituly SAMI neodvedou práci neatestovaného. Kvalita práce nesouvisí se zkouškou složenou před dvaceti lety.

P.K. Re:zvýšení platu po složení atestace  | 9. 08. 2007 09:42

Asi nepracujete ve zdravotnictví. Atestovaný lékař má neporovnatelně vyšší zodpovědnost. Například v USA po složení státních zkoušek plat roste několikanásobně. U nás je to v řádu 10-20 %. Jediná možnost, jak získat vyšší plat je změnit místo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné