Zvýšení výplat zavinilo dluhy

„Snažíme se,“ odvětil Ladislav Tichý. „Ano, protože kdyby jste se nesnažili, tak by to tady bylo již zrušené, že?“ uzavřela další otázkou tuto část rozhovoru Marie Součková…

Všeobecná nemocnice v Náchodě je největším zdravotnickým zařízením v okrese. Potýká se s dluhy i s nevyhovujícími prostorami.

Náchod – Ministryně zdravotnictví České republiky Marie Součková navštívila v pátek odpoledne okresní město, aby se setkala s představiteli Všeobecné nemocnice a prohlédla si její interiér.

Na exkurzi ji provázel ředitel nemocnice Ladislav Tichý, který ministryni hned v úvodu zavedl do čekárny ambulance urologie. Jedná se vlastně jen o úzkou chodbu, která je v ambulantní dny beznadějně přeplněná pacienty čekajícími na vyšetření i několik hodin.

„Myslím si, že i když prostory jsou malé, poskytujete péči kvalitní, není-liž pravda?“ dotázala se ministryně.

„Snažíme se,“ odvětil Ladislav Tichý.

„Ano, protože kdyby jste se nesnažili, tak by to tady bylo již zrušené, že?“ uzavřela další otázkou tuto část rozhovoru Marie Součková.

Pracovní setkání

Ministryně se ještě před exkurzí účastnila pracovního setkání s představiteli nemocnice v zasedací síni. Toto setkání ale bylo většině novinářů nepřístupné. Marie Součková poskytla novinářům rozhovor před dokončovaným novým ambulantním pavilonem, který mimochodem vyřeší i problematickou situaci v čekárně ambulance urologie. „Hovořili jsme v Náchodě také o situaci v Broumově se zástupci této nemocnice. Domnívám se, že jejich naznačovaná koncepce vyřešila problémy, které se tam vyskytují. Jestliže v období zhoršených klimatických podmínek by daná nemocnice nemohla poskytnout dostatečnou péči, potom je třeba pružně reagovat ve smlouvě s pojišťovnami a zvětšit nebo zmenšit lůžkovou kapacitu akutních lůžek. A pojišťovny tuto vizi přijímají,“ potvrdila Marie Součková.

Hovořil o dluzích

Ředitel nemocnice novinářům vysvětlil, proč není možné sdělit částku, kterou nemocnice dluží svým dodavatelům. „Probíhají velmi intenzivní jednání se zdravotními pojišťovnami ohledně výše záloh a doúčtování. Tato jednání nejsou u konce. Ztráta nemocnice se bude pohybovat kolem jednoho až dvou miliónů korun měsíčně a vyrovnání dluhů bude velkým problémem. Hlavní příčinou vzniku dluhů je podle mého názoru oprávněné navýšení mezd zaměstnacům,“ vysvětlil Ladislav Tichý.

JIŘÍ HORÁK, Noviny Náchodska, 7.10.2002

Ohodnoťte tento článek!