11. září: záchranáři mají i po dvou letech zdravotní problémy

Američtí záchranáři a hasiči, kteří zasahovali na místech teroristických útoků z 11. září 2001, mají řadu zdravotních problémů. Dlouhodobý lékařský monitoring ukazuje, že u těchto osob přetrvává i po dvou letech překvapivě vysoký podíl fyzických a psychických problémů…

Informuje o tom internetový server CNN.

Lékařská zpráva je založená na kontinuálním sledování zdravotního stavu lidí, kteří odklízeli sutiny ze zřícených mrakodrapů.

Zpráva ukázala, že asi 48 procent záchranářů trpí různými zdravotními problémy, jako jsou záněty nosohltanu, častá rýma nebo bolesti hlavy. 30 procent z nich má závažnější pulmorální obtíže: trpí dlouhodobým kašlem, dechovou nedostatečností nebo dýchavičností.

„Je velmi překvapující, že tyto zdravotní problémy přetrvávají tak dlouhou dobu,“ uvedla doktorka Jacqueline Molinová z centra Mount Sinai Medical, kde je lékařský monitoring prováděn.

Během záchraných akcí po 11. září byli záchranáři vystaveni negativnímu vlivu azbestu, olova, skleněných vláken, betonu a dalších látek, které se uvolnily po zhroucení budov Světového obchodního centra. „Došlo k tak silné expozici, že někteří záchranáři budou mít trvalé respirační problémy,“ dodala Molinová.

Posttraumatický syndrom

Řada osob, které se podílely na záchranných akcích z 11. září, trpí také psychickými problémy – 19 procent z nich trpí posttraumatickým syndromem (procento tohoto syndromu mezi záchranáři je přitom dvojnásobně vyšší než výskyt této poruchy v běžné populaci).


Během záchraných akcí byli záchranáři vystaveni negativnímu vlivu azbestu, olova, skleněných vláken, betonu a dalších látek.

„Tento syndrom se vyznačuje tím, že akutní stavy střídá období klidu. Poté se traumatický stav vrátí až za rok či za dva,“ uvedl doktor Craig Katz, který vede psychologickou část lékařského výzkumu.

„Normálně by člověk očekával, že traumatické stavy s postupem času zmizí. Ukazuje se však, že dotyčné osoby zažívají stejné psychické problémy, jako na začátku monitoringu,“ dodal Katz.

Různou formou psychických problémů trpí dalších 56 procent záchranářů, kteří mají poruchy spánku a časté pocity podrážděnosti.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 3.9. 2003

Ohodnoťte tento článek!