Europoslanci kritizovali systém rychlého varování ohledně potravin

Poslanci Evropského parlamentu kritizovali unijní systém rychlého varování před nebezpečnými potravinami, který podle nich selhal v nedávné kauze infikovaných vajec. Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis přiznal díl odpovědnosti ve skandálu kolem vajec a slíbil zlepšení.

Komisař Andriukaitis ale samotný systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) bránil. „Systém z mého pohledu funguje dobře, informace plynou, jakmile se v něm ocitnou,“ uvedl komisař. Kauza kolem vajec vypukla v srpnu, posléze se ale zjistilo, že belgické úřady o případech vajec obsahujících jedovatý insekticid věděly už začátkem června, ale informovaly o něm poprvé až 20. července. Nizozemsko o takových případech vědělo dokonce už loni v listopadu, přesto své evropské partnery neupozornilo.

Komisař Andriukaitis obhajoval systém varování i s tím, že jen díky němu byla infikovaná vejce vůbec odhalena. Podle něj navíc jen vejce ze tří farem překročila rizikovou úroveň a většina vajec byla pod úrovní ohrožují lidské zdraví. „Samozřejmě to ale nemůžeme bagatelizovat, protože došlo k použití nelegální látky,“ řekl před europoslanci litevský komisař.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. V EU se ale nesmí podávat hospodářským zvířatům, která produkují potraviny. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Podle komisaře Andriukaitise by zejména Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie měly nyní předložit návrhy na zlepšení komunikace v bezpečnosti potravin. EK kvůli tomu svolala zvláštní schůzku na vysoké úrovni na 26. září, v říjnu by o tomto tématu měli jednat ministři zemědělství.

Komisař hovořil také o odškodnění pro postižené farmy, nejprve ale je nutné uzavřít trestní řízení v kauze kolem vajec. Aby odškodnění nedostali i podvodníci, kteří ilegální látku ve svých chovech používali.

Řada europoslanců kritizovala systém včasného varování, ale i nedostatečné sankce za porušování pravidel. Někteří, včetně české europoslankyně Olgy Sehnalové, připomněli, že jde o další kauzu v bezpečnosti potravin v EU. Už v roce 2013 vypukl skandál s koňským masem. Výrobci deklarovali na výrobcích hovězí maso, ale nahrazovali ho levnější koninou.

„Sankce nejsou dostatečné, aby odradily podvodníky, přitom mnozí máme ještě v paměti skandál s koňským masem,“ uvedla Sehnalová, podle níž se důvěra spotřebitelů ve vnitřní trh opět otřásá v základech.

Debatu oživil italský europoslanec Piernicola Pedicini, který si k řečnickému pultíku přinesl dvě vejce – jedno infikované fipronilem a druhé ne. Poté jako všichni jeho kolegové, kteří před pult předstoupili, kritizoval unijní systém varování před závadnými potravinami.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!