Izraelský výrobce léků Teva prudce zvýšil čtvrtletní zisk

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o více než 80 procent na téměř 1,1 miliardy dolarů (23,4 miliardy Kč). Oznámila to firma, která má výrobní aktivity také v České republice.

Teva je největším světovým výrobcem generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana. Hospodářské výsledky podpořil program snižování nákladů. Čtvrtletní tržby ale meziročně klesly o deset procent na 5,1 miliardy dolarů (108,6 miliardy Kč). Ve Spojených státech, které jsou pro podnik největším trhem, se tržby propadly dokonce o 23 procent na 2,4 miliardy dolarů.

Bez zahrnutí jednorázových položek firma v prvním čtvrtletí vydělala 94 centů na akcii. Zisk se tak snížil z 1,06 dolaru na akcii před rokem, ale výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 67 centů na akcii.

Firma navíc zlepšila odhad celoročního zisku na 2,40 až 2,65 dolaru na akcii z dosud předpokládaných 2,25 až 2,50 USD na akcii. Celoroční tržby mají podle nové prognózy dosáhnout 18,5 až 19 miliard dolarů místo doposud očekávaných 18,3 až 18,8 miliardy dolarů.

Ohodnoťte tento článek!