Uzavření hranic nutí Lékaře bez hranic zavřít kliniku

Lékaři bez hranic zavírají kliniku pro válečné raněné ze Sýrie, kterou provozovali v severním Jordánsku. Děje se tak jen šest měsíců poté, co Jordánsko uzavřelo své hranice se Sýrií.

Na klinice v uprchlickém táboře Zátarí poskytovali Lékaři bez hranic pooperační péči uprchlíkům, jež prodělali operace v nedalekých nemocnicích. Ačkoliv boje na jihu Sýrie neustaly, váleční ranění se do těchto zdravotnických zařízení nemohou dostat. Červnové rozhodnutí Jordánska uzavřít hranice se Sýrií zastavilo zdravotnické evakuace válečných raněných ze Sýrie, konkrétně z guvernorátu Dara’a. Ranění byli odtamtud převáženi do nemocnice v jordánském Ramtha, kde

Lékaři bez hranic společně s jordánským ministerstvem zdravotnictví poskytují už tři roky urgentní chirurgickou péči. Oddělení jsou ale v současné době skoro prázdná. V důsledku toho rovněž prudce poklesl počet pacientů, kteří z této nemocnice směřovali do kliniky Lékařů bez hranic v Zátarí, kde se jim dostávalo pooperační péče.

Tým Lékařů bez hranic v nemocnici Ramtha pokračuje v ošetřování omezeného počtu válečných raněných, kterým byl vstup do Jordánska umožněn. Pokud však hranice zůstane uzavřená i nadále, Lékaři bez hranic se obávají, že bude nutné zavřít i nemocnici v Ramtha. Polní nemocnice na jihu Sýrie jsou přitom přeplněné, mají nedostatek personálu i vybavení.

„Lékaři bez hranic mají informace o tom, že v důsledku intenzivnějších bojů a náletů na jihu Sýrie, se od konce září počet raněných v tomto brutálním konfliktu ještě zvýšil,“ uvedl Luis Eguiluz, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jordánsku. „Přesto, možnosti Lékařů bez hranic zachraňovat životy jsou nyní značně omezeny, poněvadž váleční ranění nemohou překročit hranice. A zatímco my můžeme na otevření hranic čekat, vážně ranění čekat nemohou.“

Lékaři bez hranic otevřeli pooperační kliniku se čtyřiceti lůžky v uprchlickém táboře Zátarí na konci března 2014, aby odlehčili své nemocnici v Ramtha. V Zátarí poskytovali syrským pacientům rekonvalescenční péči a rehabilitace, včetně protéz, fyzioterapie a psychosociální podpory. Klinika přijala z nemocnice v Ramtha a dalších zařízení celkem 531 pacientů. Zdravotníci v ní poskytli 2 143 ambulantních konzultací, 1 454 rehabilitací a více než 2 500 psychologických konzultací.
Dnes je klinika v Zátarí zavřená a oddělení v nemocnici Lékařů bez hranic v Ramtha takřka prázdná. Boje a nálety na jihu Sýrie však nepolevují a potřeba poskytovat život zachraňující zdravotní péči vážně raněným Syřanům a Syřankám roste. Kvůli uzavřené jordánské hranici musí ranění lidé ze Sýrie hledat alternativní řešení, nebo zemřít. Přes své zdravotnické partnery na jihu Sýrie zaznamenali Lékaři bez hranic minimálně 70 případů válečných zraněných v Sýrii – z toho 16 dětí, kteří nedostali povolení ke vstupu do Jordánska, přestože potřebovali život zachraňující chirurgický zákrok.

„Vědět o tom, že jen několik kilometrů od nás, na druhé straně hranice, pravděpodobně umírají pacienti, protože nemají přístup základní zdravotní péči, je hrozné,“ řekla Marjan Besuijen, projektová koordinátorka Lékařů bez hranic v Zátarí. Lékaři bez hranic proto opakují svou výzvu vládě Jordánska, aby otevřela hranici válečným raněným ze Sýrie, a ti se tak mohli dostat k urgentní životně důležité zdravotní péči.

Zoufalá je rovněž situace syrských uprchlíků, kteří uvázli v obrovském neoficiálním táboře na jordánsko-syrském pomezí známém jako „berm“. „Rozhodnutí Jordánska uzavřít hranice se Sýrií má vážný dopad na 75 tisíc Syřanů, z nichž tři čtvrtiny tvoří ženy a děti, a jejich přístup k základní zdravotní péči. Nyní se jejich situace ještě zhorší s tím, jak se blíží další zima,“ uvedla Jitka Kosíková, zdravotní sestra Lékařů bez hranic, která v této oblasti letos působila.

Lékaři bez hranic pracují v Jordánsku od srpna 2006, kdy zřídili nemocnici rekonstruktivní chirurgie v hlavním městě Ammánu. Od roku 2013 poskytují úrazovou chirurgii v nemocnici v Ramtha, kde provozují rovněž nemocnici pro matku a dítě. Kromě toho poskytují ve dvou zařízeních v Irbídu a Ramtha zdravotnickou péči lidem s chronickými nemocnicemi. Podporují přitom uprchlíky ze Sýrie i chudé obyvatele Jordánska.

Ohodnoťte tento článek!