Abbott Laboratories přiznala pochybení a zaplatí 600 milionů USD

Americká farmaceutická společnost Abbott Laboratories přiznala, že bránila vyšetřování, při němž se federální orgány snažily zjistit, zda Abbott nabádal
jednoho ze svých distributorů, aby podvedl program zdravotní péče Medicare…

NEW YORK – Abbott je proto srozuměn s tím, že za to zaplatí pokutu 600 milionů dolarů.

Abbott, jehož sídlo je poblíž Chicaga, zaplatí 400 milionů USD za urovnání civilní žaloby a 200 milionů jako pokutu za to, že svým jednáním porušil zákon. Oznámil to státní zástupce jižní části státu Illinois. Abbott totiž federální program Medicare špatně informoval o nákladech na tekutou potravu, plastová stébla a elektronická čerpadla.

Trest, který federální orgány firmě vyměřily, je velmi tvrdý. Divize CG Nutritionals, které se kauza týká, má totiž nyní trvale zakázáno účastnit se federálních programů zdravotní péče Medicare i Medicaid, ze kterých se proplácí náklady na léčení starších nebo chudších obyvatel Spojených států. Vláda, která oba tyto programy financuje, náklady na zdravotní péči přísně hlídá.

Soud došel k závěru, že Medicare možná za výrobky Abbott mohl platit více jen proto, že je firma nabízela dohromady. Kdyby však existovala možnost výrobky kupovat zvlášť, Medicare by s největší pravděpodobností tolik platit nemusel. Abbott předpokládal, že se spor bude ubírat tímto směrem, a již vyčlenil částku 622 milionů dolarů, kterou zaúčtuje jako mimořádné náklady.

Vysoká pokuta, kterou Abbott zaplatí, přichází krátce poté, co museli platit i jiní velcí výrobci z odvětví. Asi 355 milionů dolarů už musela například zaplatit společnost AstraZeneca za to, jakým způsobem prodávala svůj přípravek proti rakovině. Praktiky Abbott Laboratories začaly federální orgány původně vyšetřovat už v druhé polovině devadesátých let, připomíná agentura Reuters.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!