Afrika hlásí první týden bez nového případu eboly od března 2014

Tři západoafrické země postižené epidemií eboly zaznamenaly od března loňského roku první celý týden bez výskytu nových případů nákazy. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace (WHO). V Guineji, Sieře Leone a Libérii virovému onemocnění podlehlo více než 11.000 lidí.

„Během týdne končícího 4. říjnem se neobjevil žádný potvrzený případ eboly,“ uvedla WHO. Je to vůbec poprvé od okamžiku, kdy v březnu 2014 organizace uznala, že v západní Africe vypukla epidemie této nemoci způsobující krvácivou horečku.

WHO dnes ale zároveň varovala před předčasnými oslavami. V Guineji prý stále existuje „značné riziko“ dalšího šíření. Naopak Sierra Leone je prý na dobré cestě k tomu, aby WHO mohla za tři týdny oficiálně prohlásit konec epidemie v zemi. Libérie se nemoci zbavila už na počátku září.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a Španělsku.

Ebolou se v západní Africe nakazilo celkem přes 26.500 lidí, 11.300 z nich nemoci podlehlo. Kromě obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu také místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.

Možnostmi pomoci ebolou postiženým zemím se budou v pátek zabývat na své schůzce v Berlíně ministři zdravotnictví skupiny vyspělých států G7.

Ohodnoťte tento článek!