Afrika: nedostatek dětských neurochirurgů

Titulní obrázek

V Africe připadá v průměru jeden neurochirurg na víc než milion obyvatel, což znemožňuje léčbu dětí, které trpí léčitelnými chorobami. Na tuto skutečnost upozornili organizátoři konference o dětské neurochirurgii, která se koná v jihoafrickém Kapském Městě…

„Na našem kontinentu je 700 milionů obyvatel a pouze 565 neurochirurgů, to znamená jeden neurochirurg na 1,2 milionu lidí,“ řekl bývalý arcibiskup anglikánské církve Desmond Tutu v zahajovacím projevu konference.

„Takové základní věci jako je léčba hydrocefalu (vodnatelnosti mozku) jsou v Africe těžké kvůli nákladům na léčbu a nedostatku znaleckých posudků,“ upozornil britský odborník William Harkness z Mezinárodní společnosti dětské neurochirurgie.

V etiopské nemocnici je na seznamu čekatelů na operaci 400 pacientů, popsal situaci v této východoafrické zemi s 80 miliony obyvatel jeden ze čtyř etiopských neurochirurgů Abat Sahlu. „Mohou čekat až čtyři roky,“ dodal s tím, že většina z nich se operace nedočká.

Na otřes mozku umírá ve světě čtvrtina takto postižených dětí. V JAR jsou děti ohroženy úmrtím po otřesu mozku sedmkrát častěji než v západních zemích.

Přitom Jihoafrická republika je na tom daleko lépe než ostatní země Afriky, upozornil Tony Figaji, který vede jedinou jednotku specializující se na dětskou neurochirurgii v subsaharské Africe – ta je umístěna právě v Kapském Městě.

Konference se koná celý týden a je vůbec prvním fórem na toto téma v Africe. Kromě diskusí se v jejím rámci konají například školicí semináře pro africké neurochirurgy.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!